Zasaďte strom

V tejto sekcii sa dozviete niečo o sadení stromov. Poradíme vám, ktoré druhy nie sú vhodné a ktoré naopak sú, aby nezaberali príliš veľa miesta. Načrtneme konkrétny postup, ktorý by ste mali dodržiavať pri sadení vašich „zelených“ priateľov. Na záver vás podrobnejšie oboznámime s niektorými často pestovanými druhmi.

„Zasadil som dub na koniec môjho poľa. Pominulo moje trápenie, stratil som svoj čas?“ spieva básnik Gilles Vigneault. Strom je symbol sily a veľkosti. Zasaďte strom…budete vidieť ako rastie s vami a o mnoho rokov neskôr ostane verným svedkom činu, ktorý ste vykonali.

Zatiaľ si vyberte dobrý druh, pretože strom tam ostane dlho! Vylúčte okamžite vŕby a topole, ktorých korene poškodzujú základy domov a vodovodné systémy: skôr alebo neskôr by ste ich museli zoťať. Bresty a brezy sú veľmi citlivé na hmyz a rôzne choroby a často sú príčinnou starostí.

Prečo nie ovocný strom? Ale áno, ale vyžaduje starostlivosť, no jeho plody vynahradia vašu námahu. Jablká sú najčastejšie, mohli by ste si zvoliť zriedkavejší druh, ako napr. hrušku. Na vaše podnebie existujú prispôsobivejšie odrody. Ak máte málo miesta, pestujte trpasličí strom.

Vyhnite sa nepríjemnému zvyku hľadať strom v lese. Tie, ktoré predávajú záhradkári, sú krajšie a majú primeranú cenu. Strom je veľmi pekným darčekom k narodeninám. Tohto roku poproste rodičov, aby namiesto počítačovej hry, ktorá je drahšia…a menej trváca, kúpili strom.

Niekoľko rád

Pred zasadením stromu myslite na to, že sa stane veľkým a bude na tom mieste dlho. Neumiestnite ho pod drôt s elektrickým vedením alebo veľmi blízko domu. Smrek má zvyčajne 4 m.

  • Pri zasadení stromu vykopte veľkú jamu a naplňte ju vodou. Nechajte ju trochu vsiaknuť a potom tam položte strom. Zasypte ho zemou tak, aby zem bola vyššie, pretože časom sa zem stlačí.
  • Kúpená kostná múčka u záhradkárov vám zabezpečí úspešné presadenie. Ňou poprášte jamu, a potom zasaďte strom.
  • Veľa nezalievajte. Prebytok vody je často pôvodcom ich úhynu.

 

Pripomienky pri výbere druhu

Ginko, pôvodom čínsky, nahosemenný strom, je veľmi zriedkavý v našich krajoch. Môže dosiahnuť 30 m výšku a priemerná hrúbka kmeňa je viac ako 1 m. Sú samčie a samičie stromy. Avšak padajúce plody majú nepríjemný zápach, a tak sa predávajú iba samčie stromy.

Ginko sa veľmi dobre prispôsobuje znečistenej atmosfére miest. Je to pozostatok predhistorickej doby. Často skrášľujú záhrady budhistických chrámov v Číne, kde sú známe staré jedince, ktoré majú viac ako tisíc rokov. Znáša všetky druhy pôd a je veľmi odolný voči chorobám a hmyzu. Na jeseň mu listy žltnú a opadávajú. Mohlo by sa ešte veľa rozprávať o tomto druhu.

Borovice: Čierna rakúska borovica rýchlo pučí a priťahuje veľa vtákov.

Smreky: Vznešené, rýchlo klíčia ako borovice, sú pastvou pre oči obdivovateľov.

Javory: Na jeseň sa odfarbí do červena a vytvára nádhernú dekoráciu.

Dub: nádherný strom, ktorý sa vás vie získať svojou formou, farbou a listami na jeseň. Jeho žalude, ktoré priťahujú veveričky, umocňujú zvláštny dojem, a preto sa ho oplatí pestovať.

Ovocné stromy: máte výber – jablone, slivky, čerešne, broskyne, hrušky – sú citlivé na hmyz a choroby a musia byť orezávané, aby poskytovali hojnosť ovocia. Jarné kvety a ovocie kompenzujú vašu námahu.