Ako už každoročne začiatkom letných prázdnin ožili priestory Centra voľného času v Partizánskom. Od 1. do 4. júla mladí záujemci o robotiku, elektrotechniku a astronómiu sa zúčastnili letného vzdelávacieho sústredenia. Organizoval ho AMAVET klub č. 808 v spolupráci s Centrom voľného času a Hvezdárňou v Malých Bieliciach pod názvom TechLab.
Astronomická časť programu sústredenia sa venovala aktuálnym udalostiam. Prvá prednáška bola zameraná na exoplanéty, čiže planéty pri iných hviezdach. Dnes už poznáme vyše 6000 hviezd, ktoré majú svoje planetárne systémy. Odborný pracovník hvezdárne Peter Cabuka svojou prezentáciou priblížil metódy hľadania planét pri cudzích hviezdach. Prezentáciu doplnil videofilm “Život na inej planéte“. Následná prednáška sa venovala našej dennej hviezde Slnku, v rámci ktorej bola príležitosť prostredníctvom astronomickej optiky, ďalekohľadov sa bližšie oboznámiť s povrchom Slnka, škvrnami a protuberanciami. Možnosť existencie života v slnečnej sústave budeme v nasledujúcom období hľadať na jednom z mesiacov Jupitera – Europa. Kozmická sonda Europa Clipper má odštartovať k mesiacu v októbri tohto roku. Okrem prezentácie, ktorá bližšie popísala úlohy a ciele kozmickej misie, účastníci podujatia mali možnosť zhotoviť si model sondy Europa Clipper. Tradične sme sa v astronomickej sekcii venovali aj veľmi aktuálnej problematike – asteroidom. Týmto malým telesám slnečnej sústavy je venovaný “Deň asteroidov“, ktorým si pripomíname 30. jún 1908, kedy v oblasti riečky Tungusky na ďalekej Sibíri sa udiala kozmická zrážka našej planéty s neznámym telesom – asteroidom alebo jadrom kométy. Dôvodom založenia tohto dňa bolo povzbudiť a informovať verejnosť, aby sa o asteroidoch dozvedeli viac ako aj o potrebe chrániť pred nimi našu planétu Zem.
V našom AMAVET klube starší členovia krúžku robotiky odovzdávajú skúsenosti mladším. Táto prax sa naplno prejavila, keď v roboticko – elektronickej časti sústredenia dlhoroční členovia krúžku, teraz už vysokoškolskí študenti, Martin Hošek a Ondrej Škorňák pomáhali deťom pri konštrukcii a programovaní modelu malého robotického vozidla. Zo stavebnice Lego vzniklo vozidlo obsahujúce dva pohybové motory a elektroniku riadenú univerzálnym mikropočítačom Micro:bit Cieľom bolo ho naprogramovať v blokovom grafickom prostredí MakeCode tak, aby sa model vedel pohybovať aj otáčať. V ďalšom kroku sa deti naučili programovať ďalší Micro:bit s cieľom bezdrôtovo ho spojiť s vozidlom a na diaľku ovládať jeho pohyb. Pritom na riadenie vozidla stačilo mikropočítač len nakláňať do strán a bolo možné súčasné ovládanie viacerých robotov naraz. Na ďalší deň sme k vozidlu pripojili malú kameru s umelou inteligenciou a cez ňu robotické vozidlo vedelo riadiť smer pohybu na základe rozoznávania značiek zosnímaných kamerou. Roboticko – elektronická časť letného sústredenia nezostala zameraná len na roboty a programovanie, ale deti si tiež skúsili z plošného spoja a elektronických súčiastok zhotoviť spájkovaním funkčný obvod malého blikača s LED diódami.
Posledný deň sústredenia bol naplnený nielen zhodnotením výsledkov práce detí na modeloch kozmickej sondy, robotickom vozidle, elektronickom obvode a programovaní, ale stihli sme aj netradičné výtvarné práce zhotovené slnečným svetlom a tiež šantenie pri vystreľovaní rakiet poháňaných stlačeným vzduchom.
Text: Vladimír Mešter, Ľudovít Baranček, Foto: Peter Cabuka