10 jan Šťastné číslo 35-ka
Dňa 4. januára 1990 sa v Prahe zišlo približne 200 podporovateľov vedy, techniky a mladých ľudí, aby predstavili novú mládežnícku organizáciu Asociáciu pre mládež, vedu a techniku, v skratke AMAVET. V tom čase boli Slovensko a Česko súčasťou spoločného štátu.
Medzi hlavnými zakladateľmi zo Slovenska boli RNDr. Marián Kečkeš, CSc., RNDr. Ján Šípoš, CSc. a Ing. Peter Gábriš. Z českej strany zohrali nezastupiteľnú úlohu Ing. Stanislav Medřický, CSc., Ing. Jaroslav Kasika a Franta Roun.
Hlavnou myšlienkou bolo vytvoriť vo vtedajšom Československu sieť klubov, kde by deti a mládež mohli tráviť voľný čas a cielene pod odborným vedením sa venovať vede a technike.
Za 35 rokov existencie AMAVET-u sa stalo napríklad toto:
Zabezpečili sme možnosť cestovať do rôznych encyklopedických zariadení a múzeí v Európe, v čom pokračujeme dodnes.
Zorganizovali sme niekoľko ročníkov Subpolárnej expedície do Škandinávie, ktoré sa realizovali do roku 1999.
V roku 1995 vznikla výstava na kolesách určená žiakom od 7 do19 rokov, ktorá predstavila základy meteorológie pomocou modelov, fotografií, údajov zo satelitov a ďalších meracích zariadení a počítačových animácií.
V roku 2002 sme zorganizovali na Slovensku výstavu európskeho rozmeru Expo Sciences Europe a zopakovali sme to aj v roku 2014.
Trúfli sme si zorganizovať aj svetovú výstavu Expo Sciences International. Jeden týždeň sme hostili 1000 mladých vedátorov z približne 60 krajín.
V roku 1997 sa konala súťaž vedecko-technických projektov detí a mládeže „Dni AMAVET-u“, ktorá bola v roku 1998 premenovaná na Festival vedy a techniky AMAVET (FVAT AMAVET) a ten poznajú mladí ľudia aj v súčasnosti.
Každý rok vysielame víťazov FVAT AMAVET na prestížne svetové súťaže a výstavy mladých vedcov a pravidelne prinesú domov víťazstvá rôzneho lesku.
Od roku 2006 sme vytvorili vysunuté pracovisko AMAVET-u v Chorvátskom kempe Baško Polje, kde sme ročne prijali 500 – 600 výletníkov. Pre mladých priaznivcov vedy boli pripravené netradičné experimenty v laboratóriu pod holým nebom.
Na pozvanie v AMAVET-e privítali zaujímavé osobnosti a vedcov. Prišiel napríklad nositeľ Nobelovej ceny za fyziku prof. Douglas D. Osherof, prof. Juraj Hromkovič pôsobiaci na ETH v Zurichu alebo predseda Slovenskej akadémie vied prof. Pavol Šajgalík alebo výnimočná osobnosť prof. Mária Bieliková, ktorá založila Kempelenov inštitút inteligentných technológií alebo charizmatický Richard Marko zo spoločnosti ESET…
Od roku 2005 sme spustili nový projekt, súťažnú konferencia, s názvom Junior Internet pre mladých „Iťákov“ a tento rok oslavuje už svoje 20-te výročie.
Festival štyroch živlov pre základné školy sa stal akýmsi predskokanom Festivalu vedy a techniky AMAVET, ktorý je odrazovým mostíkom pre talentovaných žiakov vo svete vedy a techniky. Od roku 2018 si získal srdcia mnohých talentovaných drobcov.
A takto by som mohla pokračovať ešte dlho najmä vypočítavaním aktivít v kluboch AMAVET, ktorých je na Slovensku dokopy 50. Vedúci klubov s veľkým srdcom pomáhajú svojmu okoliu i kúsok ďalej. Napríklad vytvorením šance starším počítačom a po repasácii ich venovaním do ďalších klubov, škôl či domovov.
Na záver, pretože všetko, čo by som chcela napísať sem nevojde, spomeniem jedno ocenenie, ktoré vyniká medzi ostatnými (a nie je ich málo). Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR udelilo AMAVET-u Cenu za vedu a techniku v kategórii Popularizátor vedy v roku 2018.
Pôsobím v AMAVET-e 28 rokov a viem, že potenciál tejto výbornej organizácie je obrovský. Už desaťročia inšpiruje mladých ľudí, podporuje ich zvedavosť a otvára dvere do sveta vedy a techniky. AMAVET je nielen priestorom pre vzdelávanie, ale aj miestom, kde sa rodia priateľstvá, nové myšlienky a odvážne sny.
Ďakujem ti za všetko, čo robíš pre deti, mládež, komunitu a Slovensko. Prajem ti mnoho ďalších úspešných rokov plných inovatívnych projektov, zapálených vedúcich klubov, mentorov a talentovaných mladých ľudí, ktorí svojimi objavmi menia svet.
Všetko najlepšie, AMAVET!
Gabriela Kukolová, riaditeľka AMAVET