Slovenské úspechy víťazov Festivalu vedy a techniky AMAVET na súťaži Exporecerca Jove v Barcelone

V priebehu minulého týždňa sa víťazi Festivalu vedy a techniky AMAVET zúčastnili zahraničnej súťaže Exporecerca Jove v Barcelone, kde dosiahli pozoruhodné úspechy. Matúš Kvašňovský so svojím projektom Analýza a mapovanie nemeckého obranného systému z 2. svetovej vojny v regióne Kysuce obsadil v zahraničnej kategórii vynikajúce 2. miesto. Výborne si počínali aj súrodenci Alexandra Polanová a Dávid Polan, ktorí si v rovnakej kategórii odniesli 3. miesto za projekt Tradičné nápoje ako možný spôsob ochrany ľudí pred napadnutím kliešťom.

Dávid Polan hodnotí svoj pobyt na súťaži ako nezabudnuteľnú skúsenosť. „Mal som možnosť spoznať ľudí z rôznych krajín, vymeniť si s nimi poznatky a inšpirácie a zároveň načerpať nové vedomosti,“ hovorí Dávid. Podľa jeho slov v medzinárodnej kategórií súťažili výhercovia z celoštátnych kôl, pričom v celej súťaži dominovali technicky zamerané projekty, až následne biologické témy.

Alexandra Polanová zdieľa podobné nadšenie: „Exporecerca Jove bola pre mňa jedinečnou skúsenosťou. Najviac sa mi páčilo, že súťaž bola nielen o samotnej prezentácii projektov, ale aj o interakcii so študentmi z rôznych škôl, ktorí prejavovali skutočný záujem o vedecké témy. Museli si dokonca vyberať projekty, ktoré ich najviac zaujali, a podrobnejšie sa s nimi oboznamovať. Vďaka tomu boli veľmi komunikatívni, čo vytvorilo skvelú atmosféru plnú inšpirácie.“

„Súťaž sama o sebe bola super. Páčilo sa mi, že tam chodilo veľmi veľa škôl a žiakov, ktorí tam prišli nabrať motiváciu a myšlienky na ich projekty,“ pridáva svoje dojmy Matúš.

Delegát za AMAVET Ondrej Śkorňak, ktorý študentov sprevádzal, dopĺňa: „V dňoch od 5. do 9. marca sme sa ako slovenská delegácia zúčastnili zahraničnej súťaže XXVI Exporecerca Jove v Barcelone. Obidva naše projekty zožali úspech, keď sme si domov odniesli skvelé druhé a tretie miesto v medzinárodnej kategórií, čo jasne dokazuje potenciál našich študentov obstáť aj v tvrdej medzinárodnej konkurencii v zahraničí. Samotná súťaž ma očarila nielen vysokou úrovňou projektov a účasťou z celého sveta, ale predovšetkým obrovským záujmom zo strany španielskych škôl. Takmer neustále boli v hale prítomné celé triedy študentov, ktorí živou interakciou s vystavovateľmi, otázkami a hlasovaním aktívne spoluvytvárali atmosféru podujatia.“

Barcelona očami mladých vedcov

Okrem samotnej súťaže si naši reprezentanti odniesli aj silné dojmy z pobytu v Barcelone. „Barcelona je nádherné mesto s bohatou históriou a jedinečnou atmosférou. Jej úzke uličky, pamiatky a nezameniteľná architektúra sa mi veľmi páčili,“ opisuje Dávid, ktorý ocenil aj možnosť nahliadnuť do španielskej kultúry a spoznať miestnu mentalitu.

Alexandra dodáva: „Barcelona ma očarila svojou architektúrou a atmosférou. Pamiatky, ktoré sme videli, boli nádherné a dodali celému pobytu jedinečný charakter. Hoci sme mali len obmedzený čas na spoznávanie mesta, stálo to za to.“

„Čo sa týka Barcelony, bola krásna – či už prostredie, alebo aj pamiatky. Určite sa tam niekedy vrátim znovu a určite by som Barcelonu ako mesto odporučil aj ostatným,“ súhlasí Matúš.

„Barcelona nám poskytla nielen možnosť súťažiť, ale aj príležitosť obdivovať jej nádhernú architektúru a kultúru. Bol to týždeň plný úspechov, inšpirácie a nezabudnuteľných zážitkov.“ uzatvára delegát AMAVET-u.

Odkaz budúcim finalistom Festivalu vedy a techniky AMAVET

Naši úspešní mladí vedci majú jasný odkaz pre všetkých, ktorí uvažujú o účasti na Festivale vedy a techniky AMAVET (FVAT).

„Nebojte sa prihlásiť do slovenského kola FVAT AMAVET. Táto súťaž vám prinesie nielen cenné skúsenosti a nové vedomosti, ale aj možnosť spoznať rovnako nadšených a talentovaných študentov,“ povzbudzuje Dávid. „Dôležité je nevzdávať sa, aj keď situácia nie je vždy ideálna. Vytrvalosť a chuť podať čo najlepší výkon sa určite vyplatia.“

Alexandra odporúča: „Budúcim finalistom FVAT AMAVET by som určite odporučila nebáť sa a naplno sa venovať tomu, čo ich baví. Keď človek pracuje na niečom s nadšením, výsledky sa dostavia. Zároveň by som ich povzbudila, aby sa nebáli prezentovať svoje projekty s radosťou a sebavedomím – práve to robí veľký rozdiel.“

Matúš zdôrazňuje: „Makajte na veciach, ktoré vás bavia, a najmä sa nebojte prezentovať, lebo to je v danom momente najdôležitejšia časť celého projektu. Ak si nemyslíte, že máte dostatočne dobrý projekt a neviete, či sa prihlásiť – choďte do toho, môžete z toho len profitovať. Ak nepostúpite, nevadí, na projekte popracujete a o rok to vyjde.“

Delegát AMAVET-u uzatvára: „Preto by som chcel povzbudiť všetky školy a všetkých potenciálnych účastníkov, aby sa nebáli zapojiť do Festivalu vedy a techniky AMAVET alebo pre mladších do Festivalu štyroch živlov AMAVET. Skúšajte, experimentujte a pomáhajte tak posúvať potenciál Slovenska stále ďalej!“

Príbehy našich mladých vedcov ukazujú, že odvaha, vytrvalosť a vášeň pre vedu otvárajú brány k medzinárodným úspechom. Ich cesta z Festivalu vedy a techniky AMAVET až po medzinárodné ocenenie v Barcelone je inšpiráciou pre ďalšie generácie. Dokazujú, že slovenský talent má svoje miesto na svetovej vedeckej scéne a že za každým úspechom stojí ochota vytrvalo pracovať na svojich snoch. Nech sú ich výsledky povzbudením pre všetkých mladých ľudí, ktorí sa neboja snívať veľké sny a robiť malé kroky k ich naplneniu.

Barbora Cíchová