10 dec Samit Digitálnej koalície o talentoch
„Najcennejšou hodnotou, ktorú na Slovensku máme, je talent!“, potvrdili odborníci a predstavitelia štyroch ministerstiev na Summite Digitálnej koalície.
Digitálna koalícia zorganizovala už tradičnú jesennú konferenciu s názvom SLOVAK DIGITAL COALITION SUMMIT 2024, ktorej hlavná myšlienka bola „Od talentu k excelentnosti“. Podujatie sa konalo dňa 19. novembra 2024 v hoteli Sheraton v Bratislave za účasti odbornej verejnosti, štátnych predstaviteľov a členov Digitálnej koalície medzi ktorými nechýba pravidelne aj AMAVET.
Celý svet zvádza boj o to kto bude úspešný pri získaní najcennejšieho ľudského kapitálu. O tom ako si vedie Slovensko v tomto boji diskutovalo viac ako sto zástupcov z radov členov Digitálnej koalície s odborníkmi a predstaviteľmi štátu. Krajiny, ktoré zvládnu výzvy a príležitosti pri objavovaní, rozvoji a udržaní talentov budú mať veľký náskok pred tými, ktoré o svoj talent prídu alebo vlastný dostatočne nevyužijú.
V úvode predseda Digitálnej koalície Mário Lelovský upriamil pozornosť na rozvoj a dôležitosť talentu. „Rozvíjajme talent na excelentnosť pre udržateľnú budúcnosť Slovenska. Slovensko má veľmi veľa talentov, ktoré musíme odhaliť, rozvíjať a udržať doma. Zadefinovanie správnej stratégie a rýchle nasadenie realistických riešení pre rozvoj domáceho talentu je spoločnou výzvou, ktorá má za cieľ využiť jeho potenciál pre budovanie udržateľnej a konkurencieschopnej budúcnosti Slovenska v digitálnej dobe“.
Talent je možné definovať dvoma spôsobmi, a to ako mimoriadne nadanie na niečo konkrétne, a teda schopnosť vynikať nad ostatnými v určitej vednej, športovej, umeleckej alebo inej disciplíne, kde podľa všeobecne platných zákonov platí, že sa to týka asi dvoch percent populácie alebo ako silné stránky, talenty alebo nadania, ktoré je možné nájsť u každého človeka.
Oba prístupy sú veľmi dôležité a predmetom odbornej diskusie bolo aj definovať, ktorý z nich je pre krajinu dôležitejší, a ktorý prinesie rýchlejšie alebo lepšie výsledky pre spoločnosť. Identifikácii výziev a príležitostí pri objavovaní talentu a rozvoji pracovnej sily a talentov na Slovensku sa venovali odborníci v dvoch odborných blokoch.
Panelovej diskusie na tému „Riešenia a stratégie pre rozvoj talentov v digitálnej dobe“ sa zúčastnili štátni predstavitelia kľúčových rezortov. Štátna tajomníčka podpredsedu vlády SR Alena Sabelová, štátni tajomníci Ivan Ivančin za ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Slavomír Partila za ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a Marián Valentovič za ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Združenie Základných škôl Slovenska zastupovala prezidentka Eva Horníková.
Diskusia potvrdila, že oba prístupy a podpora talentov ako mimoriadne nadaných ľudí tak aj silných stránok u všetkých je veľmi dôležitá a zaslúži si oveľa väčšiu pozornosť celej spoločnosti ako doteraz. Všetci účastníci sa zhodli na tom, že je potrebné investovať do vzdelávania a prípravy pedagógov a odborníkov, aby lepšie zvládali vyhľadávanie a podporu mladých talentov. Je potrebné vytvárať aj prostredie, v ktorom sa budú cítiť talenty hodnotní a budú tak motivovaní zostať doma. Slovensko má potenciál byť miestom, kde sa talenty nielen rodia, ale aj zostávajú a naplno rozvíjajú a potrebuje k tomu spoločenskú dohodu, čiže silnú podporu vlády a celej spoločnosti.
„Investícia do talentu je najlepšou investíciou, ktorú môže krajina, ale aj jednotlivec urobiť. Každý z nás má talent, je len na škodu ak o ňom nevieme. Preto je dôležité svoje talenty alebo silné stránky objaviť a tieto rozvíjať. Rovnako je povinnosťou krajiny starať sa o mimoriadne nadaných, ktorí jej to stonásobne vrátia vďaka svojej schopnosti prinášať nové a inovatívne postupy a riešenia kdekoľvek sa vyžadujú. Aj v mojej vedeckej práci som pri skúmaní najlepších skúseností z krajín z celého sveta, ktoré sú úspešné v politike talentu odhalil, že pre úspech je potrebná veľmi úzka spolupráca rodičov, škôl, odborníkov na nadanie a zamestnávateľov a spoločenské pochopenie významu talentu v oboch rovinách“, povedal Mário Lelovský
Digitálna koalícia každoročne prijíma nových členov do svojich radov. Prijatie šiestich nových členov a podpis memoranda posilní ďalšiu úspešnú spoluprácu už viac ako 120 členov. „Spoločne môžeme vytvárať lepší, bezpečnejší a inovatívnejší digitálny svet, ktorý bude prínosom pre každého občana aj podnikateľskú sféru. Spojenie síl všetkých aktérov je nevyhnutné pre to, aby sme dokázali naplno využiť potenciál digitalizácie a technológií. Som rád, že sa koalícia rozrastá a každý nový člen Digitálnej koalície prináša nové perspektívy a odborné skúsenosti, ktoré sú pre rozvoj Slovenska neoceniteľné,“ zdôraznil Mário Lelovský.
Novými členmi Digitálnej koalície sa stali:
Wibo, Slovak Business Agency, HRcomm, Mensa Slovakia, Asociácia hotelov a reštaurácii Slovenska, Gamo a.s.
Významné ocenenie „Digitálna jednotka“, ktoré vyzdvihuje excelentnosť v realizácii cieľov Digitálnej koalície a podpory digitálnej transformácie Slovenska si prevzalo osem členov:
DEUS – DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska, KUBO Média, Slovak Telekom, Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti, Orange Digital Center, Stredná priemyselná škola Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici.
Konferencia Slovak Digital Coalition Summit 2024 vytvorila priestor na diskusiu z ktorej vyplynulo, že objavenie talentu je len začiatok. Excelentnosť si vyžaduje dlhodobú prácu na ňom a na každom z nás. Miera zodpovednosti je na každom z nás, aby sa vytváralo prostredie, kde excelentnosť môže kvitnúť – či už v našich tímoch, školách, rodinách alebo komunitách. Základom úspechu je spolupráca a ochota deliť sa o vedomosti.
Zdroj: Digitálna koalícia