AMAVET na Európskej noci výskumníkov 2017
               

AMAVET na Európskej noci výskumníkov 2017

Dátum: 03.10.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Bádaj a objavuj – zabávaj sa! To bolo heslo prezentácie Asociácie pre mládež, vedu a techniku na najväčšom festivale vedy na Slovensku – Európskej noci výskumníkov, ktorá sa uskutočnila 29. septembra 2017 v piatich slovenských mestách, v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Poprade a Košiciach. Podujatia v Bratislave sa zúčastnili členovia AMAVET klubu 959 a dobrovoľníci s radov AMAVET-u.

Heslom na našom stánku sme sa snažili odlíšiť od všetkých vystavovateľov a to tak, že ktokoľvek príde, môže chytiť do ruky čo nájde. Dospelí sa mohli zahrať v piesku, ale nie bežnom. Virtuálne pieskovisko zaujalo všetkých. V ňom si mohli vymodelovať vlastnú krajinu, ostrov v strede mora, deltu rieky, či sopku. Navyše, menších návštevníkov čakal aj kvíz – slepá mapa, na ktorej hľadali krajské mestá Slovenska, ale aj Európske štáty. Zaspievať sa dalo do Rubensovej trubice, z ktorej horel malým plamienkom plyn. Ak návštevník vydal správny tón vzniklo stojaté vlnenie, zvuk sa odrážal v trubici, to sa prenieslo na plyn, ktorý rozložil plameň a ten začal krásne tancovať.

Medzi ďalšími hravými pokusmi boli elektromagnety a ich praktické uplatnenie pri presune materiálu, výroba lávovej lampy, vzdušné delo, magnetický slalom s loďkami, či cvičenie na postreh, presun po pískajúcom drôte, ktorý vydával veľmi hlasný alarm.

Aktivity v stánku AMAVET si pre Vás pripravili členovia AMAVET klubu 959 Ivana, Peter a Anna Kravároví, Jakub Kovář, Daniel Adamčík. Dobrovoľníci Juraj Vasek, Alexander Valach, Gabriel Paľko a za sekretariát AMAVET-u Dávid Richter.

Do programu sme zapojili aj víťazov Festivalu vedy a techniky AMAVET, ktorí si naplnili sny a chcú sprostredkovať svojim rovesníkom všetko, čo im priniesol AMAVET. Janka Čorňáková, Filip Tomáška, Juraj Vasek, Gabriel Paľko sprostredkovali svoje zážitky zo zahraničných ciest a víťazstiev mladým ľuďom, ktorí nazreli do prednáškovej miestnosti v Bratislavskom Véčku. Diskusiu moderoval náš Janko Nemec, ktorý usilovne pracuje na zviditeľnení AMAVET-u a jeho úspechov v očiach verejnosti. Túto diskusiu môžete nájsť v našom video archíve na stránke https://www.youtube.com/watch?v=U3pV61XP0vg.

Fotogaléria http://foto.amavet.sk/index.php?/category/252.

Dávid Richter