AMAVET na ME kozmických modelov v Poľsku.
               

AMAVET na ME kozmických modelov v Poľsku.

Dátum: 03.10.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

V dňoch 20.-25.08.2017 sa v poľskom Wloclawku uskutočnili Majstrovstvá Európy kozmických modelov. Medzi účastníkmi zo 16 krajín Európy nechýbali ani modelári zo Slovenska. Mimo súťaž sa zúčastnili aj pretekári z USA. V reprezentačnom družstve mal zastúpenie aj RMK Partizánske a AMAVET klub č. 808. Pán Milan Javořík pomáhal družstvu ako helper a pri náročnejších disciplínach, ako sú makety (S5 a S7), bol aj ako team manager družstva. V juniorskej reprezentácii sme mali Klaudiu Urbanovú, pre ktorú to bol nováčikovský krst  v národnom družstve. A na poste rozhodcovskom pôsobila ako bezpečnostný komisár Janka Kajanová – prvá žena Slovenka, ktorá zastávala tento post na vrcholnom modelárskom podujatí. 

Podujatie bolo výborne pripravené, čo však robilo najväčší problém bolo počasie. Pršalo a fúkalo takmer počas všetkých súťažných dní a v utorok dokonca tak, že sa odlietali iba dopoludňajšie súťaže a popoludňajšie kategórie boli pre neregulárnu silu vetra a dažďa presunuté na piatok – ktorý mal byť rezervným dňom Majstrovstiev. Naposledy sme takéto počasie zažili na ME 2007 v Košiciach. Bolo ťažké predvídať smer a silu vetra, trafiť sa do termiky. Počasie naozaj vyskúšalo „majstrovstvo“ všetkých zúčastnených.  Umiestnenie Klaudie Urbanovej z AMAVET klubu 808 bolo nasledovné. V kategórii S3A sa umiestnila na 14 mieste z 37 pretekárov. Dúfali sme viac, veď v prvom kole nalietala maxo. Žiaľ, potom už „nevychytala“ termiku a na medailu to nestačilo. V kategórii S6A získala 10. miesto z 36 pretekárov a v S9A 18. miesto z 36 pretekárov. Tu sme jej verili asi najviac ako úradujúcej Majsterke SR, veď modely chodila zdokonaľovať aj do modelárskeho klubu Dubnica N. Váhom.  Žiaľ, počasie a športové šťastie vie byť vrtkavé.

O to viac sa darilo helperovi M. Javoříkovi. Návratnosť modelov blízko ku 100%, perfektne zorganizoval helperov z návratovej služby a okrem iného sa ako TM seniorov vo veľkej miere pričinil o zisk zlatej medaily v kráľovskej kategórii S7 – maketa. Keďže súťažiaci nemajú veľa času ustriehnuť pozície po jednotlivých kolách, Milan kontroloval výsledkovú listinu takmer každých 10-15 minút. Body kontroloval kalkulačkou, aby niečo neprehliadol. Tak zistil, že napriek neúspešnému letu nášho pretekára, ktorý v prvom kole zapísal DQ (diskvalifikáciu), a ďalej letieť nechcel, strácali sme na vedúci tím iba 1-2 body. Okamžite zmobilizoval chalanov, všetci zapojili všetky sily, aby model opäť spojazdnili, v stanovenom čase ho pripravili na štart a ... chalan zapísal platný let, body za let a družstvo získalo zlatú medailu a titul Majstrov Európy.  Oprávnene a zaslúžene s nimi na stupni stál aj Milan.

Majstrovstvá Európy sú za nami. Zostáva nám posledná nominačná súťaž v Nitre a posledný svetový pohár v Slovinsku. Potom už budú modelári reparovať staré modely a vyrábať nové na nadchádzajúcu sezónu. Záverom chcem poďakovať všetkým priaznivcom, pomocníkom i rodinným príslušníkom, Mestu Partizánske i AMAVET-u, ktorí nám pomáhali počas celej sezóny, aby sme mohli ukázať  Slovensku i svetu, že dobrí modelári sú stále i v „meste obuvi“.

Ďakujeme Vám za pomoc a tešíme sa na Vás všetkých v novej modelárskej sezóne, kedy nás čakajú Majstrovstvá sveta.

Janka Kajanová, vedúca AMAVET klubu 808, Partizánske