Svetová súťaž I-SWEEEP pohľadom slovenského medailistu
               

Svetová súťaž I-SWEEEP pohľadom slovenského medailistu

Dátum: 11.05.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Peter

 Takmer dvadsaťhodinová cesta z Viedne do Houstonu bola plná očakávaní. Hotel Hilton v centre Houstonu s výhľadom ne celé mesto plné mrakodrapov mi vyrazil dych.

V prvý deň programu nás čakal veľkolepý otvárací ceremoniál. Súčasťou, ktorého bola vlajková šou, kde súťažiaci zo všetkých krajín nosili svoje vlajky v národnom oblečení, čím reprezentovali svoju krajinu a ich kultúru. Z Európy som mal kroj asi iba ja!

Súčasťou programu bol aj public day, počas ktorého sme prezentovali naše projekty pred širokou verejnosťou, čím sme si mohli zlepšiť naše komunikačné schopnosti v angličtine a zároveň sa stretnúť so zaujímavými ľuďmi z iných kultúr, či pozrieť si projekty ostatných súťažiacich. Počas tohto dňa ku mne prišla pani, ktorá mi povedala, že jej brat žije tiež na Slovensku a dokonca v Prešove. Nakoniec som zistil, že to bola sestra môjho lektora z jazykovky.

Tretí deň bolo cítiť už počas raňajok vo vzduchu nervozitu. Čakalo nás obhajovanie pred porotou, kde ma pozitívne prekvapil ľudský prístup porotcov, no zároveň mi chýbali otázky týkajúce sa viac problematiky, ktorú som rozoberal. Po sudcovskom dni, judging day, nás čakal spoločný večerný program, kde som si povymieňal s ľuďmi z ostatných krajín desiatky príveskov, pohľadníc, cukríkov. Pri vymieňaní sme s našimi západnými susedmi zistili, že vymieňame rovnaké sladkosti. Česi hovorili, že sú české a ja že slovenské.

Posledný programový deň sme boli na exkurzii v NASA, kde sme mohli vidieť rakety, skafandre či vojsť do raketoplánu.

Záverečný ceremoniál bol plný očakávania výsledkov. Keď sa na svetelnej tabuli objavilo moje meno, bol to úžasný pocit! Uvedomil som si, že dvojročná práca mala zmysel. Keby sme boli Američanmi, tak by sme boli aj zlatí...

K tomuto môjmu úspechu by som sa nedopracoval bez pomoci ľudí, ktorí mi počas týchto dvoch rokov pomáhali s projektom, na čele s učiteľkou Miroslavou Feretovou, ktorým srdečne ďakujem! Konkrétne za odbornú pomoc Katedre botaniky, Prírodovedeckej fakulte UPJŠ Košice, VVICB Kapušany, Mgr. Slavomírovi Čerňanskému a Mgr. Mariánovi Babinčákovi. Za finančnú podporu ďakujem firmám EMBRACO, MARTINUS a Slovenským elektrárňam. Za možnosť zúčastniť sa súťaže ďakujem Asociácii pre mládež, vedu a techniku.

Peter Škripko, 3. miesto,  projekt „Vplyv kremíka na zvýšenie tolerancie zasolenia pôd u Agropyron elongatum“