Heslo je ako spodné prádlo...
               

Heslo je ako spodné prádlo...

Dátum: 10.04.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Výsledky 12. ročníka Junior Internet AMAVET

Vtip, humor, nadsádzka – typické vlastnosti pre mladosť a študentský vek nechýbali ani na 12-tom ročníku Junior Internet-u AMAVET, ktorý sa konal posledný marcový a prvý aprílový deň. Pozvánka Asociácie pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) nebola prvoaprílovým žartom. Na Fakulte informatiky a informačných technológií v Bratislave sa zišli súťažiaci z celého Slovenska, aby si porovnali svoje práce v šiestich kategóriách. Blogeri či youtuberi, programátori webových stránok, vývojári mobilných aplikácií, grafickí dizajnéri, ale aj copywriteri a textári dostali šancu stať sa internetovou osobnosťou. Bolo sa na čo pozerať. Veď jeden zo súťažiacich prezentoval svoju prácu nasledovne: „Heslo je ako spodné prádlo. Musíš ho meniť často. Nemusí ho vidieť každý. Dlhšie je lepšie než krátke". Mnoho ľudí si neuvedomuje aké dôležité je mať silné heslo, preto naprogramoval mobilnú aplikáciu, ktorú nazval SHAKE IT a „zašejkovaním“ si vygenerujete ľahko-zapamätateľné heslo a každých 90 dní upozorní, že ho treba zmeniť. Filip Miháľ získal za svoju apku špeciálnu cenu poroty.

Alebo ste sa ocitli v novom meste a chcete navštíviť nejaké miesto, budovu, alebo napríklad obchodné centrum? Čo ak je Váš cieľ na druhej strane mesta? Pravdepodobne zvolíte verejnú dopravu, kde však vystúpiť? Ktorá zastávka je tá Vaša? S aplikáciou od ďalšieho súťažiaceho v kategórii JuniorAPP to už viac nebude pre Vás problém!

Ondrej Vrábel prišiel súťažiť na Junior Internet v roku 2015 ešte ako 13-násť ročný a zvíťazil. V roku 2016 opäť zvíťazil. Po dvoch rokoch - na začiatku tohto roka – sa stal so svojimi Pinf Hrami dokonca najmladším laureátom Krištáľového krídla v jeho dvadsať ročnej histórii. Na súčasnom dvanástom ročníku sa umiestnil na druhom mieste.

Zaujímavé boli práce v kategórii JuniorDESIGN.

Jeden zo súťažiacich autorov vytvoril plagáty špeciálne pre túto súťaž. „Mojim cieľom bolo hlavne vtipne odkomunikovať plagáty na značky, ktoré sú okolo nás. Inšpiráciu som bral z každodenných situácií.“

Posúďte, či sa mu to podarilo, napríklad týmto návrhom plagátu:

Ďalší súťažiaci prezentoval svoju APP-ku nasledovne: „Je určená pre všetky vekové kategórie. Jej jedinou úlohou je pobaviť a priniesť do života trošku odľahčenia.“

Wastehunters je ďalšia aplikácia, ktorej cieľom je zdvíhanie odpadu zo zeme za účelom zredukovania odpadu odhodeného vo voľnej prírode a skrášlenia nášho okolia. Po prihlásení do aplikácie môže užívateľ zalogovať jeho odhodený odpad a sledovať štatistiky. Človek, ktorý pravidelne pomáha prírode týmto spôsobom, nosí pomenovanie Wastehunter.

Network Calculator je jednoduchý nástroj, ktorý vytvoril ďalší súťažiaci pre IT profesionálov alebo pre študentov. Dizajn aplikácie je intuitívny a jednoduchý. Aplikácia obsahuje niekoľko nástrojov, ktoré vám pomôžu pri práci so sieťovými technológiami, ale aj pri štúdiu.  Aplikácia slúži študentom na zjednodušenie práce s počítačovými sieťami a taktiež pomáha vyučujúcim skvalitniť a zjednodušiť vyučovací proces.

Na súťaži Junior Internet AMAVET si prišli na svoje aj reperi. Prezentovaná bola súťažná aplikácia pre začínajúcich raperov, kde si vedia jednoducho freestylovo nahrať vlastné skladby a zároveň to porovnávať s inými rapermi...

Kreativita súťažiacich bola naozaj veľká. Napríklad aplikácia NoFall funguje na získavaní dát z akcelerometru vo vašom mobile a vie zistiť či váš mobilný telefón nespadol. Ak áno tak sa v stavovom riadku zobrazí notifikácia ohľadom štartu zálohy. Proces je možné zastaviť potrasením s telefónom...

Rád by som odcitoval aj niekoľko myšlienok v kategórii JuniorDESIGN:

„Prezentujem moje poňatie, ako by mohla vyzerať limitovaná edícia troch CD spolu s nosičom. CD sú umiestnené v obaloch, na ktorých sú pripevnené ruky, za ktoré sa obaly dajú z nosiča vytiahnuť a zároveň odkrývajú interpretovi oči a ústa, čo má symbolický význam...“

„Moje práce sa snažím smerovať do minimalistického smeru a riadim sa pravidlom, že menej je niekedy viac.“

„V každom z návrhov využívam čistý, jednoduchý a hlavne intuitívny dizajn pre každého užívateľa.“

„Za každým mojim návrhom sa skrýva jedinečný príbeh, myšlienka a pocit, ktorý z nich dúfam nerobí iba súbor farebných pixelov alebo potlačených papierikov, ale aj niečo viac.“

Neviem ako vy, čitatelia týchto ambicióznych myšlienok, ale ja osobne som sa tešil zo súťažiacich dvanásteho ročníka Junior Internet-u. V nesúťažnej prezentácii sme si vypočuli aj minuloročnú víťazku dizajnu Emu Klučovskú, ktorá už dnes kráča po reálnej ceste do Hollywoodu! Jej doménou sú kresba, animácia príšeriek, akčných hrdinov, drakov a monštier. Niektoré jej práce sú zavesené na stránkach americkej spoločnosti, kde o Eme písali už pred dvomi rokmi ako o 15-ročnom zázraku. O rok maturuje a jej vízia je jasná. Svoju budúcnosť vidí v USA, v štúdiách na výrobu efektov pre slávne filmové trháky. Ja som sa na Emu naozaj tešil ešte pokiaľ je doma na Slovensku a po prezentáciu som ju požiadal o rozhovor, ktorý prinášame v tomto aprílovom AMAVET eRevue a požiadal som ju aj o podpis.  Možno bude mať o niekoľko rokov cenu zlata!

Niekoľko faktov z 12. ročníka Junior Internet AMAVET a výsledky:

V prvom kole hodnotenia súťaže Junior Internet bolo prijatých 272 prác, čo je oproti minulému roku nárast až o 100 prác!

Na finále súťažnej konferencie prezentovalo 73 žiakov 58 projektov.

Prehľad projektov v jednotlivých kategóriách, ktoré finalisti prezentovali: JuniorWEB mladší žiaci 5 JuniorWEB, starší žiaci 8, JuniorDESIGN mladší žiaci 5, JuniorDESIGN starší žiaci 9, JuniorAPP 10, JuniorBLOG 8, JuniorTEXT 6, JuniorLEARN 7.

Počas konferencie bolo aj online hlasovanie, na ktorom mohli účastníci, ale aj diváci, posielať hlasy najzaujímavejším projektom. Cenu "hlas ľudu" získal Ondrej Vrábel s projektom kategórie JuniorWEB „Liga proti reumatizmu na Slovensku“. V hlasovaní získal celkovo 299 hlasov zo 770 odovzdaných.

Asociácia pre mládež, vedu a techniku zabezpečila vysielanie zo súťaže aj online prostredníctvom youtube, ktoré málo 396 zhliadnutí a spolu 4081 minút sledovania.

Počas konferencie účastníci využívali službu sli.do na kladenie otázok prezentujúcim online. Spolu bolo položených 212 otázok.

Ján Nemec

Výsledková listina:

http://www.juniorinternet.sk/web/files/2017/vysledkova_listina_JI_2017.pdf

Poďakovanie patrí našim partnerom, bez ktorých by sme nemohli uskutočniť Junior Internet AMAVET, ktorý je doslova šitý pre súčasnú generáciu tínedžerov.