Elektronika v zápalkovej škatuľke
               

Elektronika v zápalkovej škatuľke

Dátum: 07.12.2016  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Vplyv elektroniky cítime na každom rohu - v škole, v práci, doma. Elektronika je súčasťou každodenného života v mnohých podobách ako sú pokladne v obchodoch, kávovar v práci alebo mobilný telefón, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou nášho života. 

Mobilný telefón, ktorý používame na volanie alebo surfovanie po internete skrýva v sebe technológiu SMD.  Čo je to SMD? SMD (surface mount devices) sú elektronické súčiastky určené na povrchovú montáž. Výraznou črtou SMD súčiastok je ich miniaturizácia, ktorá umožňuje elektronické zariadenia vytvoriť v tak malej podobe ako ich poznáme. Predstavme si, že by sme nosili mobily zhotovené z klasických súčiastok. Boli by to dosť veľké nepraktické škatule, za ktoré by sme sa skôr hanbili. Čaro SMD technológie spočíva v P-N prechodoch integrovaných na malej ploche. Následne sú tieto súčiastky prilepené na dosku plošného spoja a pospájkované. Vo veľkých firmách sa spájkujú strojovo, ale nájdu sa aj nadšenci elektroniky, ktorí ich spájkujú ručne. To bolo obsahom môjho projektu Elektronika v zápalkovej škatuľke (SMD prakticky), ktorý ste tohto roku mohli vidieť na krajskom Festivale vedy a techniky AMAVET v Košiciach a na celoslovenskom finále v Bratislave. Projekt obsahoval dvojtranzistorové blikače v rôznych SMD veľkostiach (1206, 0805, 0402, 0201), tranzistorový menič na ceruzkový článok, stabilizovaný zdroj 5V a vzorky SMD súčiastok – ako učebná pomôcka. Cielom projektu bolo oboznámiť verejnosť s SMD technológiou, vytvoriť funkčné modely SMD dosiek a vyskúšať spájkovanie v amatérskych podmienkach.

Aj v našom klube – AMAVET 655 pri Strednej odbornej škole polytechnickej v Bardejove – prechádzame pri konštrukcii prístrojov a vývoji robotov od klasických súčiastok k SMD technológii. Prvé skúsenosti s SMD sme nadobudli v mojom projekte a tešíme sa
na ďalšie.

Roman Juročko (III.B) SOŠ polytechnická Bardejov,

Klub AMAVET č. 655 pri SOŠ polytechnickej v Bardejove,

účastník Festivalu vedy a techniky AMAVET