Kolega na expedícii v Zakaukazsku
               

Kolega na expedícii v Zakaukazsku

Dátum: 04.04.2016  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Zakaukazské republiky Gruzínsko a Arménsko ležia v podhorí štvor- i päťtisícových vrchov Kaukazu, ktoré tvoria jedinečnú kulisu pri každej horskej túre. Biele ľadovce kontrastujúce so zelenými pastvinami sú typické napríklad pre odľahlé Horné Svaneti, ktorého dediny si uchovali tradičnú architektúru obranných veží.

Zo zápisníka Petra Topoľského

26.03.2016, sobota:

„Úspešne som sa dostal cez Budapešť a Kutaisi až do Tbilisi.  Oddychujem po prebdenej noci a čakám kým dorazia ostatní. Ležím na lavičke v krátkom tričku a príšerne tu páli slnko, vyzerá to tak, že som preskočil viac než len časový posun 3 hodiny.“

Od 9. apríla 1991 je Tbilisi hlavným mestom nezávislého a suverénneho Gruzínska. Napriek tomu krátko po vyhlásení nezávislosti došlo k nepokojom. V januári roku 1992 tu zúrili urputné boje, čo nakoniec viedlo k zmene politickej scény, rovnako ako revolúcia z roku 2003, ktorá zvrhla Eduarda Ševardnadzeho.

4.04.2016, pondelok:

„Sme v poriadku v Yerevane, v piatok sme boli približne 140 km od miesta v Náhornom Karabachu, kde boli najvyostrenejšie boje od 1994. Tu je pokoj a akoby sa nič nedialo.“

Jerevan je hlavné mesto Arménska. Nachádza sa na západe krajiny, len 12 km od tureckých hraníc. Má rozlohu 227 km² a približne 1 121 900 obyvateľov. Rozmach mesta začal na začiatku 20. storočia, kedy sa do mesta vrátilo veľké množstvo Arménov z celého sveta. Mesto prekvitalo i za sovietskej éry, kedy bola vybudovaná univerzita, školy, akadémia vied, divadlo, hudobná sieň a múzea. Jerevan leží v tektonicky nepokojnej oblasti s častými zemetraseniami. Počas posledného veľkého zomrelo v roku 1988 viac ako 25 000 ľudí a veľká časť mesta bola zničená.

(pokračovanie v ďalšom čísle)