Výroba magnetov a ich využitie
               

Výroba magnetov a ich využitie

Dátum: 04.04.2016  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Exkurzia do Vacuumschmelze, Horná Streda

Určite ste už niekedy pripínali oznam pre spolubývajúcich na chladničku pomocou magnetu? Doniesli ste si spomienkovú magnetku z dovolenky? Zažili ste situáciu, keď ste vychádzali z obchodu a nakúpené oblečenie spustilo alarm – vďaka magnetickému pásiku, ktorý pri pokladni neodstránili?

Na základe našej bádateľskej zvedavosti a dlhému zoznamu otázok, sme sa rozhodli, že náš klub AMAVET č. 956 navštívi to najsprávnejšie miesto, kde sa dozvieme všetko o magnetoch – podnik Vacuumschmelze v Hornej Strede.

Vďaka pánovi Ing. Kuliničovi sme zažili naozaj obsiahlu a veľmi pútavú prednášku o výrobe magnetov – bežných, ale aj priemyselne využívaných. S deťmi sme prešli postupne celú výrobu  až po expedíciu. Informácie, ktoré sme sa dozvedeli, nám pomohli pochopiť veľa z toho, čo sme sa v škole teoreticky naučili. Zaujali nás informácie o procese, v ktorom sa magnet stane magnetom, mohli sme pozorovať rezanie, čistenie, triedenie a úžasnú silu už hotového magnetu. Dozvedeli sme sa, že magnet dokáže byť naozaj nebezpečný, ak sa s ním manipuluje neodborne.

Odniesli sme si nielen nové a bohaté vedomosti o magnetoch, ale aj milé zážitky, ktoré sme prežili na tejto exkurzii.

 

Ľubica Babulicová, AMAVET 956