3. ročník robotickej súťaže LEGO Sumo v Žiline
               

3. ročník robotickej súťaže LEGO Sumo v Žiline

Dátum: 04.04.2016  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Viete, čo je DOHYÓ? Je to kruhové zápasisko, v ktorom sa odohráva Sumo zápas. Dvaja mocní bojovníci stoja proti sebe a v jednom momente sa na seba vrhnú. Obaja chcú získať svoj ďalší Yuko – víťazný bod. „Musím dostať súpera preč z kruhu! “ – to je stratégia každého bojovníka. Kto donúti súpera, aby sa prvý dotkol priestoru za dohyom, vyhráva zápas.

V Žiline sa už stáva tradíciou, že prvý marcový víkend sa chlapci a dievčatá z miestnych robotických krúžkov stretnú na Sumo turnaji.  

Nebojujú proti sebe, ale „trénujú“ robotických zápasníkov, ktorých si pripravia zo stavebníc Lego Mindstorms a vybavia ich senzormi na vyhľadávanie súpera, rozoznávanie okraja ihriska alebo zistenie, či robot nebol prevrátený. Už dlhšie sa na stretnutiach pripravovali a vymýšľali rôzne kreatívne konštrukcie a vrámci výcviku im programovali svoje víťazné stratégie. Byť silnejší, rýchlejší a prekvapiť, alebo zmiasť súpera svojou taktikou, chce každý. Niekto má robota ťažkého a pomalého, ďalší vytvoril rýchleho a nízkeho robota, ktorý prekĺzne popod ultrazvukový senzor súpera bez toho, aby ho vôbec spozoroval. Jeden má mocnú radlicu, ktorou sa snaží súpera podobrať, druhý má viac senzorov a vie presne akým smerom sa protivník rozbehol. No ak jeho konštruktér použil na pohon viac ako dva motory, bude to mať ťažké. Ďalší robot zas prekvapí plachtami, ktoré roztiahne a súper tak zaútočí nesprávnym smerom a on ho zatiaľ vytlačí zboku. Všetko riadi dopredu pripravený program, lebo po odštartovaní zápasu sa už o každom svojom pohybe rozhoduje robot autonómne.

Tieto problémy riešili deti základných a stredných škôl pri návrhu svojho bojovníka pre 3.ročník turnaja Lego Sumo, ktorý organizuje AMAVET klub 958 – The Benders. Priestory na uskutočnenie podujatia poskytla Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity, za čo veľmi pekne ďakujeme. Na súťaž prišlo 6.marca 2016 spolu 22 sumo robotov a 45 konštruktérov a programátorov z desiatich škôl okolia Žiliny a jednej ZŠ zo Žiaru nad Hronom. Deti si losovali skupinu, v ktorej odohrali kvalifikačné zápasy systémom ”každý s každým“. Z troch skupín postúpilo do finále 9 najlepších zápasníkov, aby sme zistili, ktorý robot je ten najlepší. Víťazný robot s menom Prototype získal registráciu na účasť na Lego Sumo na Viedenskej robotickej súťaži RobotChallenge, z ktorej sme si prevzali pravidlá pre náš turnaj. Prototype svojho tvorcu vo Viedni nesklamal – bez straty jediného bodu sa stal víťazom svojej kvalifikačnej skupiny a postúpil do neľútostných vylučovacích zápasov vo finále. Zo 125 prihlásených robotov sa umiestnil na peknej 8.-16. pozícii.

Autonómne zápasy boli naozaj napínavé a plné prekvapení. Deti svojim motorovým zverencom držali palce v každom momente, no pre väčšiu zábavu a hlavne pre najmenších účastníkov súťaže bola na žilinskom turnaji pripravená aj kategória RC. Deti mohli svoje roboty ovládať akýmkoľvek diaľkovým ovládaním – mobilnou aplikáciou, špeciálnym infračerveným LEGO ovládačom alebo vlastným ovládačom zostrojeným z druhého robota, ktorý posielal príkazy sumo bojovníkovi cez Bluetooth, alebo niekto si svoju Android aplikáciu na ovládanie robota v mobile naprogramoval sám. Aj to sa naučia členovia nášho AMAVET klubu The Benders. Z dvoch kvalifikačných skupín sme opäť našli toho najšikovnejšieho robota – bol ním DOPATAR 2.

Na podujatí bola dobrá nálada, na deťoch bolo vidieť radosť i napätie, no zasmiali sme sa aj na viacerých humorných situáciách v ringu. Všetci odchádzali domov plní inšpirácie pre zostrojenie novšej a vylepšenej verzie svojho sumo bojovníka. Víťazom sa tak stal každý účastník – gratulujeme! Ak máte rovnakú krvnú skupinu ako my a máte v krúžku robotické stavebnice, kľudne sa o rok prihláste a príďte sa s nami zabaviť.

Podrobné výsledky 3.ročníka sú na stránkach AMAVET klubu 958:
http://the-benders.webnode.sk/sumo/                           

Miroslav Pienčak