Ďakovný list ministra a AMAVET
               

Ďakovný list ministra a AMAVET

Dátum: 04.04.2016  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Ocenenie Ďakovným listom z rúk ministra školstva isto potešilo Mgr. Janu Legartovú, pedagogickú pracovníčku na gymnáziu v Krompachoch. Radosť z jej ocenenia mali však aj amaveťáci. Dôvod je jednoduchý. Ako vedúca klubu AMAVET č. 727 sa venuje deťom a mládeži už  24 rokov. Kto ju osobne pozná, oceneniu z rúk ministra sa nečuduje. Prečo? Pokúsime sa vám sprostredkovať profil Janky Legartovej krátkym rozhovorom.

Aký ste mali pocit pri preberaní Ďakovného listu ministra?

Príjemný. Myslím, že každého poteší, ak si niekto jeho  prácu všimne a ocení.

Čo si myslíte, ako sa o Vás, o Vašej práci s mládežou, dozvedel až minister?

Návrh na ocenenie napísalo vedenie školy. AMAVET klub má so školou  veľmi dobrú spoluprácu.

Fyziku a chémiu prevažná väčšina žiakov nemá v láske. Vy tieto predmety vyučujete na gymnáziu. Vieme, že dokážete nadchnúť svojich študentov pre tieto neobľúbené predmety. Dokonca aj vo voľnom čase ako vedúca klubu AMAVET-u. Ako ich motivujete, aký máte na to recept?

Nerozumiem otázke. :-) Fyzika a chémia sú najúžasnejšie prírodné vedy, v ktorých sa môžu nájsť  úplne  všetci. :-)

Čo by ste poradili Vašim kolegom, učiteľom, dobrovoľníkom a pracovníkom s mládežou pri získavaní neformálnej autority u mladých, dospievajúcich ľudí? V súčasnom období „mobilizácie“ to isto nie je ľahké.

Myslím, že je potrebné deti počúvať, komunikovať s nimi, nebrať sa príliš autoritatívne a ponúkať im rôzne možnosti sebarealizácie.

Rozdávate svoje vedomosti, um, umenie výchovy, energiu a svoj voľný čas mládeži. Vracajú Vám to?

Mala som, a mám šťastie na úžasných žiakov. Sú to deti, ktoré prinášajú do školy a klubu svoj  pohľad na svet, sú to originálne osobnosti a každé  náš kolektív niečím obohatí.

Čím Vás, ako učiteľa, najviac prekvapili Vaši žiaci?

To by bolo na dlho. Deti považujú za svoju prvoradú úlohu starať sa o prekvapenia pre učiteľov a o to, aby ich udržiavali permanentne v strehu. Všeobecne zaužívaný názor o stereotypnej práci učiteľa je určite mýtus.

Sledujete ďalší vývoj a smerovanie niektorých Vašich úspešných alebo menej šikovných študentov? Prekvapil Vás niektorý z nich?

Áno. Vždy poteší, keď sa po čase ozvú a najviac, keď sú ochotní nám zveriť  svoje deti, lebo si myslia, že pre nich vyberajú to najlepšie.

Poodkryjete nám Vašu pokrievku ďalších cieľov?

Postupne odovzdať vedenie klubu mladším kolegom, aby ho posunuli  v smerovaní ďalej.