Mládež | Veda | Technika
               
FVAT
     

EXKURZIA v ZOO Nyíregyháza Maďarsko

Zverejnené: 17.10.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované

Pestrofarebný svet zvierat

Zoologická záhrada sídli vnútri prirodzeného, takmer nedotknutého dubového lesa. Na ploche 30 hektárov vítajú prichádzajúcich záujemcov rôzne svetadiely, kde je možné spoznať život zvierat mnohých kútov Zeme. Pestrofarebný svet zvierat je tu zastúpený 500 druhmi a viac ako 5000 jedincami, spomedzi ktorých sa tu stretneme s takými raritami, akou je tiger biely, slon africký, varan komodský, nosorožec indický, ľadový medveď, žralok tigrí a gorila. V piatok 21. septembra sa 40 žiakov našej školy a 3 učitelia, členovia AMAVET klubu 957, zúčastnili prírodovednej exkurzie v ZOO Nyíregyháza. A tu je reportáž spokojných účastníkov:

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

9. MURGAŠOVE DNI aj s AMAVET-om

Zverejnené: 17.10.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované

Od 18. do 19. októbra sa uskutočnia už deviate Murgašove dni na Súkromnom gymnáziu v Lučenci. Sú zamerané na integráciu obsahov a inováciu postupov pre vzdelávaciu oblasť človek a príroda. V praktickej časti tematicky zamerané na Svetový deň monitorovania vody. Ideálne pre učiteľov fyziky, chémie, biológie, matematiky a techniky na základných  školách a osemročných  gymnáziách. Výstupom stretnutia bude metodický podporný materiál z burzy námetov, ktorý bude zaslaný účastníkom Murgašových dní po spracovaní prezentovaných príspevkov.

Nový školský rok je aj štartom 21. ročníka súťaže Festival vedy a techniky AMAVET

Zverejnené: 05.09.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované

Asociácia pre mládež, vedu a techniku v spolupráci s klubmi pôsobiacimi v rámci Slovenska opäť pripravuje 8 krajských kôl súťaže v mestách Košice, kde bude aj krajské kolo pre Prešov, Banská Bystrica, Žilina, Partizánske, Nitra a Bratislava, kde bude aj krajské kolo pre Trnavu. Žiaci môžu svoje bádateľské projekty prihlasovať individuálne alebo v maximálne dvojčlenných tímoch. Povinnosťou je okrem kontaktných údajov k projektu doložiť aj abstrakt projektu. Ako napísať abstrakt sa môžete dočítať tu: http://www.festivalvedy.sk/cms/index.php/ako-napisat-abstrakt.

O čom môžu byť projekty? Témy projektov by mali byť z určitej vednej disciplíny – súťažnej kategórie. Ich zoznam nájdete tu: http://www.festivalvedy.sk/cms/index.php/kategorie.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Ďalší ročník multidisciplinárnej online súťaže z AMAVET-u

Zverejnené: 05.09.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované

Téma 7. ročníka LaBáK - Vynálezy a objavy, ktoré zmenili svet

Pridaj sa aj ty k žiakom, ktorým prírodné vedy nie sú cudzie a chcú poznať, ako fungujú veci okolo nás. Práve sme spustili už 7. ročník online súťažného semináru LaBáK.net. Tento rok ťa znovu čakajú 4 kolá. V každom kole sú 4 úlohy, ktoré preveria tvoje prírodovedné zručnosti a logické myslenie. Nebudú chýbať ani praktické úlohy a pokusy. Pre víťazov máme pripravené skvelé ceny a tiež niekoľkodňové sústredenie pre riešiteľov kategórii A, B, C.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Na začiatku bol opäť AMAVET

Zverejnené: 05.09.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované

Ponožky proti kliešťom, ocenené Zlatým kosákom na Agrokomplexe 2018 a strieborná medaila z Vedecko-technickej súťaže CASTIC 2018 v Číne majú spoločného menovateľa – AMAVET. Opäť sa potvrdilo, že Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) je živnou pôdou na objavovanie talentov v oblasti vedy a techniky.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

MILSET EXPO - SCIENCES EUROPE 2018, GDYNIA, POĽSKO

Zverejnené: 05.09.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované

Viackrát sme dostali do AMAVET-u otázku od víťazov súťaže v Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ), či môžu byť súčasťou zahraničnej reprezentácie na zahraničných prestížnych súťažiach spoločne s víťazmi Festivalu vedy a techniky AMAVET. Keďže úhradu nákladov na cestu a pobyt svojim víťazom garantuje občianske združenie Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) vo svojich súťažných štatútoch, gro práce AMAVET-u je aj v zabezpečovaní financií cez rôzne granty a donorov. Vzhľadom na výsledky reprezentantov AMAVET-u, tým aj Slovenska v zahraničí, môžeme byť už roky veľmi hrdí, darí sa nám nevyhnutné financie na reprezentáciu zabezpečiť. Je nám len veľmi ľúto, že víťazi SOČ-ky takúto možnosť nemajú!

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Naplánujte si cestu do najväčšieho labáku na svete

Zverejnené: 05.09.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované

Pokiaľ ste vy a vaši žiaci, študenti nadchnutí pre vedu, techniku a objavovanie, určite si naplánujte poznávaciu cestu do Európskeho laboratória pre časticovú fyziku – CERN. Plánovať treba naozaj dlho dopredu, pretože o najväčší „labák“ na svete je obrovský záujem zo všetkých častí zemegule. Termínov na exkurziu pod odborným sprievodom vedcov z CERN-u nie je veľa. Už dnes, najneskôr koncom septembra, sa môžete uchádzať o najpopulárnejší mesiac v roku! Koniec mája a mesiac jún je logicky najvhodnejším termínom na školské exkurzie. Keď si už chcete na záver školského roka 2018/2019 niečím zaujímavým získať žiakov, tak nech to stojí už za to! Naplánujte si konkrétny termín a AMAVET vám zabezpečí celkovú organizáciu s dopravou, ubytovaním a odborným sprievodcom. Jediná podmienka je nečakať a urobiť tak najneskôr do konca septembra!

(Podrobnosti na: https://amavet.sk/read_post.php?id=1585:Exkurzia-do-CERNu )

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Škola v prírode inak!

Zverejnené: 05.09.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované

Využite nádherné prostredie a lákavé ceny

Je tu čas rozhodovania ako sa odvďačiť žiakom na konci školského roka a stráviť spoločne výnimočné chvíle relaxu v škole v prírode. V tomto roku to zažili napríklad žiaci so svojimi učiteľmi zo Základnej školy z Kútov. Ich poďakovanie v maili nebolo určite formálne: „Zdravím pani Lehotská, chcela by som sa poďakovať za spoluprácu s AMAVET-om. Vašim prostredníctvom strávili naši žiaci úžasné chvíle v Chorvátsku. Ďakujem animátorom za spoluprácu, milí chalani. Zvlášť by som chcela poďakovať delegátovi Milošovi, bolo nám cťou s ním spolupracovať. Prajem všetkým pevné zdravie a veľa úspechov. S pozdravom, Darina Vojvodová a tím kolegov, ZŠ Kúty.“ Doprajte aj vy svojim žiakom ŠKOLU V PRÍRODE INAK! Viac na: http://www.superleto.sk/index.php?id=44&idd=8

Ján Nemec

Centrum ďalšieho vzdelávania vedátorov

Zverejnené: 05.09.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované

„Centrum ďalšieho vzdelávania vedátorov“ (CVV) s ITMS kódom 312011D582 napĺňa ambíciu 28 ročných skúsenosti Asociácie pre mládež, vedu a techniku v oblasti neformálneho vzdelávania podieľať sa na rozvoji  potenciálu mladých ľudí v oblasti vedy a techniky. Projekt v rámci Operačného programu Ľudské zdroje realizujeme od 1. apríla tohto roku a potrvá do 31. marca 2021. Cieľom projektu CVV je zvýšenie záujmu mladých ľudí o prírodné a technické vedy a rozvoj ich kľúčových kompetencií pre lepšie uplatnenie sa na trhu práce.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

PODPULTOVÝ TOVAR

Zverejnené: 08.08.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované

Denné tábory AMAVET-u opäť, už tretie prázdninové leto, pomohli rodičom riešiť každoročný rébus – kam s deťúrencami, keď už dovolenkové dni majú vyčerpané. Keď sme pripravovali organizáciu tábora za veľkej ústretovosti Mestskej časti Rača, kolegynka Katka ma ubezpečovala, že vôbec nemusíme robiť táboru propagáciu, pretože už má v pošte veľké množstvo mailov, kde rodičia zo skúsenosti minulých rokov sa sami dopytovali, či tábory budú aj v tomto roku. A len tak medzi rečou prehodila historický slogan: „veď už teraz je to podpultový tovar!“.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU
1 2 3 4  5 ... 118 119 120 121 122