Predmet obklopený kvapalinou alebo plynom je vystavený tlaku z tohto prostredia. To, že tento tlak nedeformuje, je dôsledok toho, že tento tlak pôsobí vo všetkých smeroch (zhora, zdola, zľava, sprava, spredu, zozadu).
Aj my sme neustále obklopení plynom (vzduchom). Keby však nebolo rovnováhy a tlak by nepôsobil vo všetkých smeroch, na pleciach by sme nosili hmotnosť malého auta ! Ešte šťastie, že tlak pôsobí aj nahor. Dokazuje to nasledujúci pokus.
Pohár naplňte vodou 4 cm pod okraj. Zoberte si predmet , ktorý sa ani nevznáša na hladine, ani neklesá. V našom prípade to bude kvapkadlo. Nalejte doň trocha vody, aby zostalo pod povrchom a vložte ho do pohára. Pohár hermeticky uzavrite natiahnutím balónu na hrdlo a previazaním špagátom (alebo použite gumičku). Ak teraz prstom zatlačíte na membránu, kvapkadlo začne klesať. Ak tlak povolíte, kvapkadlo stúpa naspäť.
Ukážte to kamarátom, určite ich to prekvapí. Aké je vysvetlenie ? Keď tlačíte na membránu, vzduch medzi membránou a hladinou sa stláča a rovnako tlačí aj na hladinu. Tlak pôsobiaci v kvapaline všetkými smermi vtlačí vodu aj do kvapkadla (aj keď má kvapkadlo otvor dole). Kvapkadlo naplňujúce sa vodou sa stáva ťažšie a klesá ku dnu.
Keď prestaneme tlačiť na membránu, všetko sa vráti do pôvodného stavu, kvapkadlo sa vyprázdni a stúpa hore.