Finále 3. ročníka súťaže Misia Mars aj s AMAVET-om

Už od prvého ročníka je súčasťou projektu Misia Mars aj Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET). V treťom ročníku sa dostal do finále aj tím Experimentátor A-964 z AMAVET klubu 964 pri Gymnáziu Cyrila Daxnera Vranov, pod vedením gestora, vedúceho klubu a učiteľa Gymnázia Jána Motešického. V odbornej sedemčlennej porote boli aj dve Amaveťáčky!

Šesť finalistov, šesť rôznorodých tímov zo stredných škôl z celého Slovenska a kopec nadšencov a odborníkov na vesmírne aktivity a astronómiu – takto v skratke vyzeralo  finále tretieho ročníka súťaže Misia Mars v Energolande.

Niekoľko mesiacov mohli študenti stredných škôl prihlasovať svoje projekty do súťaže Misia Mars, v ktorej hlavnou výhrou nebola len parádna exkurzia s vesmírnou tematikou, ale najmä zrealizovanie víťazného experimentu na výskumnej stanici HI-SEAS na Havaji astrobiologičkou Michaelou Musilovou.

Súťažiaci sa zišli vo štvrtok, 27. mája 2021 v zábavno-vzdelávacom centre Energoland pri jadrovej elektrárni Mochovce, kde za prítomnosti odbornej poroty v zložení Michaela Musilová, Ivan Bella, Michaela Brchnelová, Gabriela Kukolová, Patrícia Stanová, Oľga Baková a Miroslav Šarišský predstavili svoje projekty a museli odpovedať na zvedavé otázky. Všetci študenti sa svojej úlohy zhostili s veľkým odhodlaním a ukázali, že možno aj medzi nimi sa nachádzajú šikovní budúci vedci.

Tím Experimentátor A-964 z AMAVET klubu 964 pri Gymnáziu Cyrila Daxnera Vranov prezentoval projekt Pestovanie klíčkov na Marse – experiment č.1. Cieľom študentského projektu bolo uľahčiť cestu aj pobyt na Marse z hľadiska potravy a vody. Ako hodnotí účasť v treťom ročníku gestor tímu Ján Motešický?  „Amaveťáci z našej školy nakoniec v silnej konkurencii 41 podaných projektov získali celkové štvrté miesto. Ivanka Durkošová, Lukáš Ščerbanovský a Marko Sukovský na svojom projekte pracovali veľmi usilovne. Projekt nebol len o získaní vedomostí, ale hlavne o štúdiu, experimentoch a vyhodnotení. Bolo to ťažšie na koordináciu aj vzhľadom na situáciu s pandémiou. Samozrejme nechýbalo dôležité spojenie viacerých odborov. V ich skvelom projekte sa spojili biológia a informatika. Projekty hodnotili ľudia, ktorí majú čo povedať o tejto téme!

V odbornej porote bola aj riaditeľka AMAVET-u Gabriela Kukolová a Michaela Brchnelová, ktorá bola v rokoch 2012 až 2014 úspešnou reprezentantkou AMAVET-u a Slovenska na najprestížnejšej svetovej súťaži mladých vedcov, stredoškolákov – ISEF v USA. V roku 2014 sa stala dokonca aj víťazkou v kategórii Fyzika a astronómia. Po štúdiu leteckého a vesmírneho inžinierstva v Holandsku dnes pôsobí slovenská vedkyňa na oddelení fyziky plazmy na belgickej univerzite KU Leuven.

Gabika Kukolová zhodnotila tretí ročník súťaže Misia Mars takto: „Oceňujem žiakov, zaoberajúcich sa nápadmi ako prežiť na červenej planéte. Pri predstavení projektu súťažiaci brali do úvahy fakty ako napríklad to, že na Marse sú obrovské výkyvy medzi dennými a nočnými teplotami. Má riedku atmosféru, ktorá nie je schopná zadržať tepelnú výmenu medzi povrchom a okolitým priestorom. Priemerná teplota je -63 °C oproti „našej“ komfortnej 15 °C. Vedec s dlhoročnou praxou má ťažkú úlohu nájsť riešenie pri uvedených faktoch, ale súťažiaci sa s nimi riadne popasovali a vymysleli mnoho zaujímavých experimentov. Všetkým srdečne gratulujem k umiestneniu a verím, že ich nápady budú v budúcnosti vo vede prospešné.“

Viac na: https://energoland.sk/pozname-vitazov-misie-mars-na-havaji-sa-zrealizuju-hned-dva-studentske-projekty/

Ján Nemec