V tejto sekcii sa zoznámiš s hmyzom, so vzťahmi rastlín a hmyzu, tvorbou kompostu a s konštrukciou ohrady na tvorbu kompostu.
V priebehu posledných troch rokov sme skúšali, (toto sme založili na niekoľkých záznamoch od Michela Chevriera, ktoré zanechal vo svojej knihe pod názvom Prirodzená záhrada) ako si rastliny z našej zeleninovej záhrady môžu vzájomne pomáhať.
Zeleninovú záhradu udržujeme s cieľom mať čerstvú zeleninu a pokiaľ je to možné bez chemických prípravkov. Učiť sa obrábať záhradu v rovnováhe znamená poznať potreby rastlín a zoraďovať ich tak, aby si vzájomne neškodili. Prirodzené pestovanie si vyžaduje neustálu pozornosť a dobrú prípravu pôdy. Táto požiadavka sa rovnako hodí i na pestovanie v nádobách.
Naše pozorovania
Záver našich výsledkov, experimentov a pozorovaní:
Protihmyzové účinky niektorých kvitnúcich rastlín
Hmyz a užitočné zvieratá
Posledná malá rada: Ak máte v šalátoch a rajčiakoch slimáky, polejte ich pivom. Budú uprednostňovať tento nápoj, prilezú do nádoby naplnenej pivom a…tam zahynú!!
Aby ste odhalili ich prítomnosť, zastrčte do záhrady drevenú dosku. Bude im slúžiť ako prístrešok. Nasledujúci deň otočte dosku. Ak tam nájdete slimákov, dajte ich do piva.
Prirodzené pestovanie pôsobí veľmi upokojujúco na zotavenie. Pokiaľ ho použijete, príroda bude bezpochyby na vašej strane a vaše rastliny budú zdravé a silné.
Pamätajte, že zdravá rastlina bude lepšie odolávať neželanému hmyzu.
KOMPOSTOVANIE
Výroba kompostu je jedným zo základných prvkov biologickej záhrady. Je to viac ako recyklácia.
Kompost je veľmi vyhľadávané prírodné hnojivo. Možno ho použiť tak v záhrade ako aj v kvetinových záhonoch či kvetináčoch. Možno ho definovať ako výsledok rozkladu organických látok baktériami.
Všetky organické odpady ako pokosená tráva, suché listy, slama, odrezané konáre stromu a kry alebo odpadky z kuchyne môžu byť premenené na kompost.
KONŠTRUKCIA OHRADY
Vyberte si malý tienistý kút na vašom území. Vaša ohrada by mohla merať na šírku od 1 do 1,5 m a na výšku od 1 do 1,5 m. Na každom konci pribite 4 kusy dreva a skonštruujte ohradu z dosák, ktoré sú široké asi 10 cm. Medzi každou doskou nechajte medzeru menšiu ako 10 cm pre cirkuláciu vzduchu. Je výhodné, aby sa jedna časť dala otvoriť, aby sa kompost mohol premiešať a doplniť.
Každá vrstva 15 cm organických zvyškov môže byť zakrytá v hrúbke asi 10 cm od zeme, ktorú môžete poliať 2 šálkami dusičnanu amónneho. Táto zmes sa rýchlo zahrieva. Treba ju udržiavať vlhkú, nie zatopenú a treba ju premiešať najmenej dva alebo trikrát do týždňa, aby sa prevzdušnila. Ak sa z nej bude uvoľňovať hnilobný zápach, premiešajte ju a pridajte asi 10 cm zeminy. Nezabúdajte, že baktérie potrebujú vzduch pre svoju činnosť a ak im chýba kyslík, dochádza pomaly k rozkladu, čím vzniká nepríjemný zápach.
Dobre pripravený kompost sa rýchlo rozkladá bez zápachu. Z posekanej trávy a suchého lístia sa pripraví kompost za 3 až 6 mesiacov.
Viac tepla a organickej látky spôsobuje, že rozklad prebieha rýchlejšie. Ideálne by bolo, aby ste doplnili kompostovú ohradu (pozri vyššie) do začiatku augusta, potom použijete vaše hnojivo na nasledujúcu jar. Je to spôsob ekologického a výnosného návratu.