10 dec AMAVET na ISLANDE
Na posledný týždeň v auguste sme si naplánovali výlet na Island, stretli sme sa tak spoločne tri AMAVET kluby – 944 Impulz z Modry, AMAVET 959 Sova z Bratislavy a AMAVET 966 z Novej Dubnice.
Len čo sme začali pristávať na Islande upútal nás neuveriteľný pohľad na krajinu, presnejšie na práve vybuchujúcu sopku v blízkosti obce Grindavik. Pilot lietadla s nami urobil krásny pristávací manéver a bezpečne sme pristáli na letisku Keflavik. Po pristáti sme sa zvítali s našim šoférom – sprievodcom Dušanom a hneď sme sa išli ubytovať. Po ceste sme sa, predsa len zastavili kúsok od sopky, ktorá bola neprehliadnuteľná. Mali sme ju len 3 km od nášho ubytovania. Takto úžasne sa začalo naše poznávanie Islandu.
Okrem sopky sme na Islande zažili hádam všetko čo sa zažiť dá, videli sme najväčšie vodopády ostrova ako sú Gopdafoss, Skogafoss, Detifoss, Selfoss a mnohé iné menšie vodopády. Navštívili sme Geopark Katla s vyhasnutou sopkou, ľadovcovú lagúnu, kde sme videli plávať tuleňov, sami sme sa viezli v obojživelnom dopravnom prostriedku len malý kúsok od tisícročného ľadovca, zblízka sme videli na čiernej pláži lietať úžasné „tučniačikovité“ vtáky Alky. Niektorí z nás sa išli previezť loďou za veľrybami, iní sa radšej ponorili do teplej, termálnej vody priamo pri mori na pláži. Zažili sme aj jednu nie milú skúsenosť ako je pokazené auto, ale z tejto skúsenosti sa nám podarilo úžasne vyťažiť, lebo sme objavili slovenský kostol sv. Damiána, ktorý spravuje kapucínsky biskup, pričom drevo je dovezené z Hriňovej. Auto sa síce nepodarilo opraviť, zato sme jedno auto vymenili za dve a pokračovali sme opäť v ceste za poznaním.
AMAVET klub 966 so Šošovičkovcami na čele sa veľmi potešil, keď sme navštívili cintorín, kde bol pochovaný šachový veľmajster Robert Fischer, o ktorom nám povedal Marián veľa zaujímavých informácií. Veľmi sme sa potešili neplánovanej návšteve mineralogického múzea PETRa´s stone. Kto by mal stále málo zážitkov, všetko by sa dalo ešte prifarbiť čakaním a pozorovaním gejzíra, ktorý strieka v nepravidelných intervaloch (cca 3-10 min) do 20 metrovej výšky. Tu na úpätí hory Laugarfjall v údolí Haukadalur, v juhozápadnej časti Islandu v roku 1294 prvýkrát vystrekol gejzír do 80 m výšky. Obyvatelia mu nevedeli dať ešte pomenovanie, a tak vzniklo slovo geysir, ktorým sa nazývajú všetky ostatné na celom sveteJ. Ale my sme boli poučení, že všetko čo je na Islande je najlepšie. Takže sme videli najkrajší gejzír, najkrajšie dymiace fumarole, bahenné sopky, aj iné prekrásne jazierka, ktoré sa podobajú na more alebo žiaria všetkými farbami. Na záver sme si všetko zopakovali na atrakcii nazvanej Fly over Iceland, kde sme za 15 minúť opäť videli celý krásny ostrov.
Čo môžeme odporučiť, že na Island sa neoplatí ísť bez pršiplášťa, zimných topánok a plaviek a to ani na konci augusta. A tiež, že tam v lete môže snežiť a zároveň sa dá pozorovať polárna žiara, to nám môžete veriť! Proste sme za jeden týždeň videli a zažili všetko, čo sa na Islande zažiť dá!
Ingrid Kuniková, vedúca AMAVET klubu 944 Impulz z Modry