RoboRAVE Slovensko 2018
               

RoboRAVE Slovensko 2018

Dátum: 14.12.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

V dňoch 18. a 19. októbra 2018 sa na pôde Žilinskej univerzity v Žiline konal štvrtý ročník celoslovenského kola obľúbenej súťaže v robotike pod názvom RoboRAVE Slovensko 2018. Organizátormi súťaže sú členovia  AMAVET klubu  549 z Martina v spolupráci s Informačným centrom mladých  a Žilinskou Univerzitou. Aj v tomto roku mohla byť zrealizovaná vďaka finančnej podpore sponzorov, najmä od spoločnosti MATADOR Group.

Víťazný tím „SIL_AMAVET 964“ z Gymnázia Cyrila Daxnera vo Vranove nad Topľou bol súčasťou najpočetnejšej a najúspešnejšej delegácie, ktorá prišla do Žiliny až v východu Slovenska.

Prihlásilo sa 39 tímov, z toho 35 tímov bolo zo Slovenska a 4 tímy z Poľska. O víťazstvá bojovali družstvá v týchto robotických výzvach:  Súboj rytierov (Jousting), Doprava loptičiek (Line following), Hasenie ohňa (Fire fighting), ktorá je najzložitejšou kategóriou. Úlohou autonómneho robota na súťažnej dráhe je nájsť a zhasnúť 4 horiace sviečky. Novinkou boli kategórie SUMO (Zápas robotov v kruhu)  a  a-AZE-ing (Skvelé začiatky), určenej pre úplných začiatočníkov v robotike.

Vo veľkej konkurencii  vo výzve Hasenie ohňa (Fire fighting) si za najvyšší počet získaných bodov vybojoval miesto vo finále tím SIL_AMAVET 964 z Gymnázia Cyrila Daxnera z Vranova nad Topľou. Vo finále porazili všetkých súperov a získali tak cenné  1. miesto. Víťazi postupujú na medzinárodnú súťaž RoboRAVE International, ktorá sa bude konať 19. až 22. júla 2019 v Číne.

„Je veľa dôvodov, pre ktoré každoročne organizujeme toto milé podujatie. Je vidieť, ako technika môže nadchnúť čoraz viac mladých ľudí. Robotika ich priťahuje, to sa prejavilo aj v tomto ročníku, na ktorom sa zúčastnilo doteraz najviac účastníkov. Pritom je nezanedbateľný aj fakt, že vyvrcholením našej súťaže je aj medzinárodná účasť v ďalekom a pre nás exotickom zahraničí. Toto všetko je dôkazom, že naše snaženie má určite zmysel,“ zhodnotil tento ročník Ing. Jozef Ristvej, hlavný organizátor podujatia. „Touto cestou by sme sa chceli poďakovať aj vedeniu Žilinskej univerzity za pomoc, poskytnutie priestorov, zabezpečenie stravovania a vytvorenú príjemnú atmosféru celého podujatia“.