Noc výskumníkov pokračovala s AMAVET-om v Piešťanoch
               

Noc výskumníkov pokračovala s AMAVET-om v Piešťanoch

Dátum: 14.12.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Pozvanie medzi 200 žiakov do priestorov krásnej budovy Elektrárne Piešťany? Takáto pozvánka sa neodmieta! 20. novembra 2018 sme v spolupráci zo Strednou odbornou školou v Hlohovci pripravili pre žiakov II. stupňa základných škôl interaktívne stánky plné fyzikálno-chemických javov a energie, konal sa tam totiž follow - up Noci výskumníkov 2018.

Svoje si na podujatí našli nadšenci chémie, biológie, geografie a fyziky – a to všetko hrou. Okrem atraktívnej Rubensovej trubice boli pre návštevníkov pripravené aj pokusy, ktoré si dokážu deti vyrobiť v domácich podmienkach aj samé.

Našu dlhoročnú spoluprácu s organizátorom Európskej Noci výskumníkov  SOVVA - Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity sme spestrili virtuálnym pieskoviskom, kde deti vlastnou hrou mali možnosť pochopiť princíp vrstevníc, to ako vznikajú mapy a čo sa z nich dá vyčítať. Zabavili sa formou súťaže so slepou mapou Slovenska. Mohli si zahrať magnetický futbal, vyskúšať a vidieť silu magnetického poľa, ale aj to vďaka koľkým farbám sú televízne obrazovky či digitálne displeje krásne farebné. Farby si  mohli namiešať sami a tým pochopiť, prečo je to tak.

Deti si tiež mohli  vytvoriť vlastné vlny z lana, sledovať ako sa lano vlní, čo sa deje a vytvoriť aj zrážku vĺn. Videli čo je to vlnová dĺžka, o ktorej v škole predtým len počuli. Koho zaujímala elektrina, našiel zaujímavé modely s elektrickými obvodmi.

Neoddeliteľnou súčasťou týchto interaktívnych stánkov boli dobrovoľníci z AMAVET klubu č. 959 pod vedením Anny Kravárovej, žiaci a učiteľka Oľga Töröková zo Strednej odbornej školy v Hlohovci a P-mat.

Tohtoročný  follow‑up Noci výskumníkov sa konal už po tretíkrát v zrekonštruovanej budove Elektrárne Piešťany vďaka podpore Západoslovenských elektrárni.

Dávid Richter, AMAVET

Fotografia z podujatia v prílohe.

Video:

https://tv.sme.sk/v/37233/ked-fyzika-ziakov-bavi.html?fbclid=IwAR0hQdhR23xu9LhsmzUloN8CmJog1KiAxtzhYqLHf5fJRnG0TL9pzsGPS8g

Fotogaléria:

https://www.flickr.com/photos/152898019@N02/