Aktivity AMAVET klubu z Modry
               

Aktivity AMAVET klubu z Modry

Dátum: 14.12.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

V krátkosti by som Vám chcela priblížiť ako sme programovo zvládli naše akcie AMAVET klubu č. 944 Impulz počas celého roka 2018. Keďže na akcie sa pripravujeme už rok dopredu, snažíme sa svedomito plánovať.

Na jar sme si pripravili, okrem tradičnej jarnej brigády po Modre a zorganizovania Malokarpatského Festivalu vedy a techniky AMAVET, prehliadku mesta Čachtice. Za jeden deň sme zvládli exkurziu v Draškovičovom paláci, kde sme si opäť prehĺbili naše vedomosti o slovenských národovcov. Práve tu, v Čachticiach, padlo rozhodnutie o spisovnom jazyku Slovákov. Okrem toho sme do Čachtíc zavítali, aby sme sa dozvedeli pravdu o krvavej grófke Alžbete Bathory, ale na skutočnú pravdu si asi budeme musieť ešte počkať.  V paláci nám vyrozprávali históriu mesta aj historické skutočnosti rodiny Bathory. V čachtickom podzemí o niečo viac o grófke a o legendách a povestiach podzemia, o grófkiných  výčinoch.  Na záver sme si vypočuli kus histórie na Čachtickom hrade. Choďte sa tam pozrieť, presvedčte sa, že to nie je až také jednoznačné.

Ďalšou vydarenou akciou nášho AMAVET klubu bol výlet do Londýna, kam sme si zaleteli z Bratislavy. Výlet sme si naplánovali na 6 dní a mali sme čo robiť, aby sme náš program stihli. Po meste sme cestovali skutočne všetkými dopravnými prostriedkami. Metrom, autobusom, lanovkou aj loďou. Pozreli sme si prírodovedecké, vedecko-technické a letecké múzeum.  Zvládli sme exkurziu v Parlamente, vo Westminster Abbey, v Katedrále sv. Pavla, tiež v múzeu v Greenwichi, niektorí stihli aj Stonehenge. Naplánovali sme si aj zábavu v parku Harryho Pottera, či v múzeu voskových figurín Madame Tusauds, ale aj pri nakupovaní v obchodoch. Na Londýn sme sa pozreli aj z výšky vyhliadkovej veže Sky Garden.

Našou pýchou je akcia, ktorú v Modre nazývame Slávnosť  hliny - keramická Modra 2018, kde členovia nášho AMAVET klubu, mladí sprievodcovia, sprevádzajú návštevníkov po Modranských pamiatkach a informujú o histórii keramiky v Modre.

Na pokračovanie v strašidelnej histórii sme si zašli na jeseň do Transylvánie. Tu sme za 4 dni stihli prejsť hrady Brašov, Peleš, Hunedoara, navštíviť soľnú baňu Salina Turda. Tú v Poľsku sme už videli a chceli sme ich porovnať. Avšak to sa nedá. Každá je o niečom inom, treba to vidieť, zažiť. Rovnaké sú len v tom, že sa v minulosti v nich ťažila soľ.

A na dokončenie  strašidelných histórií  sme si spravili strašidelnú zábavu aj v Modre. Slovanský zvyk – dlabanie tekvíc, sme spojili s americkým Halloweenom a vznikla modranská halloweenská párty.

Mali sme tam skutočne všetko, tekvice, strašidelnú výzdobu, otrávený punč a na to všetko sme sa všetci zamaskovali.

Našou koncoročnou klubovou akciou je živý biblický orloj na Vianočnom zastavení v historickej radnici v Modre 15. decembra. S nami sa môžete stretnúť trikrát medzi 17:00 – 19:00 h. Všetkých vás pozývame nadýchať sa príjemnej Vianočnej atmosféry do Modry!

Ing. Ingrid Kuníková, vedúca AMAVET klubu 944 Modra