Na svetovej súťaži RoboRave nechýba AMAVET
               

Na svetovej súťaži RoboRave nechýba AMAVET

Dátum: 14.05.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Robotický vzdelávací program RoboRave, ktorý vyučuje žiakov a učiteľov ako navrhovať, vytvárať, programovať a testovať roboty na vykonávanie rôznych úloh, má každý rok v máji vyvrcholenie na svetovej súťaži. V tomto roku sa uskutočňuje 10. – 12. mája v Albuquerque, Nové Mexiko. Na svetovú súťaž RoboRave do USA postúpili členovia klubu AMAVET z Vranova nad Topľou. 

Tím pod vedením vedúceho AMAVET klubu 964 a učiteľa informatiky a fyziky na gymnáziu vo Vranove nad Topľou Jána Motešického reprezentujú žiaci Marek Valčo, Samuel Titko a Oliver Kudzia. Pripravení sú s robotom, ktorého konštrukciu vytvorili z lega a platformy arduino a budú súťažiť v kategórii fire fighting – Hasenie ohňa. Jeho úlohou je na pripravenom poli zhasiť v čo najkratšom čase štyri sviečky ukryté za stenami. Limitom sú však tri minúty. V poli, ktoré je ohraničené čiernou čiarou, sú štyri sviečky obohnané čiernym kruhom. Robot sviečku musí nájsť, prísť k nej, zastaviť sa na čiernej čiare a sfúknuť ju, otočiť sa a ísť hľadať ďalšiu. Najdôležitejšie je nájsť oheň a potom ho sfúknuť. Princíp fungovania robota sa skrýva v LED dióde, ktorá sníma infražiarenie.

Na aktuálnych fotografiách vidíte členov tímu ako sa pripravujú v Amerike na súťaž. O výsledku amaveťákov zo Slovenska vás budeme informovať v júnovom čísle eRevue.

Ján Nemec