Supernova nad Mníchovom
               

Supernova nad Mníchovom

Dátum: 14.05.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Od mája 2018 je vedu-chtivej verejnosti k dispozícii nové planetárium s výstižným názvom „Supernova“. Centrum sa nachádza na riaditeľstve ESO (European Southern Observatory) v Garchingu pri Mníchove v Nemecku. Ponúka návštevníkom hlboký zážitok z astronómie, spojený so špecifickými vedeckými výsledkami ESO, projektami a technologickým pokrokom. Všetky aktivity v centre ESO Supernova budú v roku 2018 pre návštevníkov zdarma. Účasť na programe alebo akcii pripravuje pre vás aj AMAVET. Sledujte našu stránku www.amavet.sk „Cesty za vedou“.

Pôsobivá stavba má pripomínať tesný dvoj-hviezdný systém (binary star), v ktorom dochádza k prenosu hmoty medzi zložkami. Vďaka tomu môže hmotnejšia hviezda explodovať ako supernova a krátko zažiariť rovnako jasne, ako všetky hviezdy v galaxii spoločne. Centrum – vhodne pomenované Supernova – je podobne nápadné, aby v mladých, ale aj skôr narodených návštevníkoch dokázalo vyvolať nadšenie a zážitok z astronómie.

V srdci Supernovy sa skrýva digitálne planetárium, ktoré prináša hlboký zážitok prostredníctvom unikátnych vizualizačných technológií. Planetárium ponúka rôzne programy. Počas mája a júna 2018 si návštevníci môžu vybrať z ôsmych programov v planetáriu – od oceneného animovaného filmu Tajomstvo gravitácie (The Secrets of Gravity) o objavoch Alberta Einsteina, až po veľkoformátový dokumentárny snímok Skrytý vesmír (Hidden Universe).

Pre školské skupiny ponúka ESO Supernova dvojicu špeciálnych programov – Cesta Slnečnou sústavou (A Tour of the Solar Systém) a Obloha nad nami (The Skies Above Us), alebo šesť workshopov prispôsobených vzdelávaciemu programu a veku žiakov. Programy  pre školské skupiny existujú vo variantoch pre materské, základné a stredné školy. Pre učiteľov ponúka Supernova špeciálny pedagogický kurz.

K najzaujímavejším lákadlám a exponátom výstavy patria: pravdepodobne najväčší obraz hviezdnej oblohy merajúci 40 metrov, pravý meteorit, segment primárneho zrkadla pripravovaného ďalekohľadu ELT (Extremely Large Telescope), na ktorý si je možné siahnuť, stanovište, kde si z pripravených pomôcok môžete postaviť funkčný ďalekohľad. Športovo zdatní si môžu vyskúšať jazdu na bicykli svetelnou rýchlosťou! 

Ján Nemec