CESTA ZA VEDOU – CERN z pohľadu Denisa
               

CESTA ZA VEDOU – CERN z pohľadu Denisa

Dátum: 08.12.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Naša cesta začala 11. októbra pred budovou školy. Vynoril sa pred nami autobus s poznávacím menom "Mimi". Príjemný komický názov. Už vtedy sme vedeli, že pôjde o hodnotný zážitok. Cesta bola dlhá, ale príjemná. Ráno sme sa ocitli vo Švajčiarsku. Popravde, už za hranicami Slovenska to bola iná krajina, ale až keď sme vstúpili do Švajčiarska, tak sme videli, že čo znamená mať rád svoju krajinu. Pán sprievodca bol milý. Niekedy sme ho počúvali, niekedy nie, pretože po „ťažkej" noci to nie je práve najľahšie. Niektorí spolužiaci  mali problém sa poskladať na sedadle, ale dalo sa to. 

TECHNORAMA

Vedecké interaktívne centrum, bola naša prvá zastávka. A tu sa hneď ukázalo, kto z nás je ešte dieťaťom a kto už z hračiek vyrástol. Bolo to skvelé miesto, kde ste sa mohli veľa naučiť, ak ste dieťa. My sme už niečomu rozumeli, no pre malé dieťa to musí byť naozaj šialené dobrodružstvo pozerať sa na optické ilúzie, či robiť hudbu kvapkami vody. Prešli sme si stovkami vedeckých pokusov a aj sme im porozumeli, čo bola spočiatku celkom absurdná myšlienka. Škola nás čosi naučila. A to bolo na tom všetkom to najkrajšie.

CERN

Na začiatku musím povedať, že po prehliadke sme sa mnohí zhodli, že CERN je miesto, kde by sme raz chceli pracovať. CERN je Európska organizácia pre jadrový výskum. O CERN-e môžete naozaj veľa počuť, či už v televízii alebo na internete, no pokiaľ neuvidíte časť niekoľko kilometrov dlhého tunela rúr, tak neviete o čom vlastne CERN je. Táto organizácia sa rozprestiera na území dvoch štátov. V jednu chvíľu ste ešte vo Švajčiarsku a v druhú ste už na území Francúzska, pričom ste stále v CERN-e.  V CERN-e sme mali možnosť vyskúšať si výrobu hmlovej komory. Je to komora, kde môžeme pozorovať častice kozmického a rádioaktívneho žiarenia. V škole sa takéto pokusy nerobia, takže pre nás to bol úžasný zážitok. Pokus bol naozaj skvelý, vydaril sa každému, čo je ešte lepšie. Bolo  to naozaj milé spríjemnenie návštevy CERN-u, aj keď len samotný fakt, že sme sa tam dostali je vzrušujúci.

ŽENEVA

,,V tomto hoteli stojí jedna noc v apartmáne 62 000 eur".... Ženeva je nádherná. A je naozaj drahá. Na každom rohu boli obchody typu Gucci, Giorgio Armani, Rolex, Montblanc, a podobne. No pri tých obchodoch to nie je tak, že ich ceny sú astronomické. Priemerný plat v Ženeve je 12 000 eur. Vystúpili sme pri Ženevskom jazere. Hneď na prvý pohľad nás zaujala fontána, ktorej prúd dosahoval výšku viac ako 100 metrov. Videli sme tiež unikátne hodiny, ktoré boli z kvetov a prírody. Pozriete sa na Košice, ktoré majú približne rovnaký počet obyvateľov, a potom sa pozriete na Ženevu a musíte si pretrieť oči, či to je naozaj pravda.

SYRÁREŇ  A ČOKOLÁDOVŇA

V posledný deň našej cesty vo Švajčiarsku bola návšteva syrárne a čokoládovne. Návšteva syrárne ubehla ako voda. Ani sme sa nenazdali a tlačili sme do seba syr, ktorý sme dostali v rámci vstupu. Zaujímavejšia bola druhá destinácia - čokoládovňa. Najprv bola na pláne kúpa čokolády pre mamky, aby neboli nazlostené, že sme im nič nekúpili. Potom prišla exkurzia. Prešli sme si celou históriou: od dovezenia kakaových bôbov do Európy až po výrobu danej čokolády a jej predaj. Na koniec exkurzie nás čakala ochutnávka čokolády. Množstva čokolády. Po tomto sme sa mnohí zhodli na tom, že naozaj platí to, čo sa o švajčiarskej čokoláde vraví,  že čokoládu nechceme vidieť minimálne rok.

Denis BANDURA, Gymnázium Konštantínova, Prešov