Kto si neváži málo, nezaslúži si veľa
               

Kto si neváži málo, nezaslúži si veľa

Dátum: 02.06.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

AMAVET klub 808 som založila ešte v roku 1994 v bývalom Centre voľného času, kde som pracovala ako vedúca oddelenia techniky. Pracovalo tam 8 technických krúžkov, no a keď sa to "začalo mlieť", tak som tých najaktívnejších oslovila, aby začali pracovať v AMAVET-e.  Dobre som poznala deti, ich rodičov a aj svojich vedúcich.

Aktivity sme sa snažili organizovať tak, aby sme do nich zapojili aj rodičov, či už pri príprave, alebo iba tak, aby si prišli na záver akcie posedieť, podebatovať. Takto sa mi vyprofiloval otecko - gitarista, mamina - šoférka aj na dlhšie vzdialenosti a aj otecko modelár. Všetci sa poznáme dlhé roky a takto sa snažíme pracovať aj s novými členmi - vždy zapojiť aj rodičov, nejakým spôsobom ich zaangažovať do života klubu. Okrem iného "vláčime" vlajku všade, kam sa dá. Beriem ju so sebou aj keď idem ako medzinárodný rozhodca na súťaže kozmických modelárov (ME, MS), nezabudnem sa odfotiť a foto zavesiť na Facebook a pozdraviť všetkých priateľov i modelárov, ktorí zostali doma. Snažíme sa najmä neodmietnuť žiadne pozvanie na akciu - ako propagáciu našej činnosti, ani pozvanie kamarátov modelárov na pobyty v klube, pretože, aj keď sa to bude možno zdať prežité z bývalého režimu, ale najlepšia výchova je naozaj v kolektíve a kolektívom. Tam sa naučí dieťa urobiť niečo pre kamoša, pre tím, pre spoločnú dobrú vec. A najmä komunikuje "face to face" a nie cez mobil, či počítač. Naučí sa presadzovať sa adekvátnym a akceptujúcim spôsobom, a nie "aj cez mŕtvoly"!

Snažím sa do mojej záľuby vniesť aj niečo z mojej práce, pracujem ako psychopéd v špeciálnopedagogickej poradni a vlastne aj prostredníctvom mojej práce sa snažím získavať nových členov - ponúkam zmysluplne tráviť voľný čas a v prípade snahy možnosť ísť na súťaž doma aj v zahraničí. A to je dnes dosť veľká motivácia, keď je problém prežiť a nie chodiť na dovolenky. A naozaj tie deti berieme aj do zahraničia. No a okrem iného máme skvelého primátora, ktorý nás pozná osobne a podporuje nás. Takže asi takto.... A najmä nešomrem na výšku dotácie - ani z mesta, ani z AMAVET-u. Kto si neváži málo, nezaslúži si veľa. (Janka   Kajanka, alias „Mamavet“)

Mgr. Janka Kajanová, vedúca AMAVET klubu č. 808, Partizánske