Nezabudnuteľný zážitok svetových medailistov
               

Nezabudnuteľný zážitok svetových medailistov

Dátum: 22.05.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Mirka a Samo opisujú, čo sa vraj opísať nedá

Vďaka postupu, získanom na minuloročnom Festivale vedy a techniky AMAVET v Bratislave, dostali možnosť zúčastniť sa najväčšej a najprestížnejšej celosvetovej súťaže mladých vedcov Intel ISEF 2017 v Los Angeles, Kalifornii, USA od 14. do 19. mája. Dnes už vieme, že úspešne. Miriam FERETOVÁ a Samuel SMOTER získali so spoločným projektom strieborné medaily! Ich mená budú blúdiť vesmírom na asteroidoch, ktoré pomenovali po nich...

„Po prílete v sobotu sme sa prešli ulicami LA a zoznámili sme sa s týmto nádherným a dych berúcim mestom plným mrakodrapov. Hneď na ďalší deň sme sa vybrali do Santa Moniky - mesta s nádhernou rozsiahlou plážou a známym mólom Santa Monika Pier.

V pondelok sme už montovali postery vo výstavnej hale Los Angeles Convention Center, kde sme museli prejsť rôznymi kontrolami, spojenými s finálnym schválením. Následne sme si pripravili reprezentačný plagát Slovenska. V ten istý deň, večer, sme v krojoch bežali na pódium počas Opening Ceremony, kde sa predstavilo viac ako 70 krajín a území z celého sveta. Po prvýkrát sa tento rok zúčastnili aj Zimbabwe a Uganda, čo je pekným dôkazom toho, že táto súťaž sa okrem predstavenia kvalitných a inovatívnych projektov snaží spájať aj krajiny. V krojoch sme sa prešli aj nočnými ulicami Los Angeles až k nášmu hotelu. Westin Bonaventure, súčasť siete známych amerických hotelov, disponuje 35 poschodiami s nádherným výhľadom na mesto, veľkými izbami a bazénom.

Každý deň sme začínali typickými veľkými americkými raňajkami v miestnej reštaurácii Denny's. V utorok po raňajkách sme sa vybrali na sériu prednášok  z rôznych oblastí, ako je štatistika, či spôsoby prezentácie výskumu pre verejnosť mnohými spôsobmi. Poobede nás už čakali dve sympóziá - jedna s víťazmi Intelu ISEF z predošlých ročníkov a druhá s nositeľmi Nobelových cien v oblasti vedy a techniky. Večer pre nás organizátori usporiadali Official Shoutout party v prestížnom Novo Clube na terase mrakodrapu. Club bol spojený aj s Grammy Awards Museum, do ktorého sme mali voľný vstup počas celého večera.

V stredu nás už čakal najdôležitejší bod celej výpravy - Judging Day, kedy nás navštívilo 11 porotcov z Grand a aj zo Special Awards Comitee. Intelu sa tento rok zúčastnilo takmer 1800 súťažiacich v 17 kategóriách. S naším projektom sme súťažili v Animal Sciences a zároveň sme boli v tejto kategórii jediní Európania. Ako odreagovanie po celom dni prišla zaslúžená odmena - Intel nám všetkým súťažiacim a dozoru objednal na noc celé Universal City v Hollywoode - zábavný park s množstvom atrakcií zo známych filmov a seriálov, ako Harry Potter, Simpsonovci, či Jurský svet. V každej sekcii sa nachádzala zbesilá jazda na húsenkovej dráhe. Celý lunapark bol neskutočný. Vyzdvihol by som ešte Múmiu a teda jej rýchlu húsenkovú dráhu, kde upozorňovali aj na riziko infarktu. S našim sprievodcom Mariánom Gibom sa nám ju podarilo otočiť sedemkrát...

Po príjemne prežitom dni nás vo štvrtok čakal Public Day. Pri našej prezentácii sa zastavilo približne 60 ľudí, s ktorými sme viedli neskutočne zaujímavé debaty o našom projekte. V tento deň bolo večer odovzdávanie Special Awards a získali sme cenu od China Association for Science and Technology (CAST) s nemalou finančnou čiastkou.

Po štvrtkovom šoku a menšom infarkte prišiel posledný deň Intelu - odovzdávanie Grand Awards. S našim projektom sme získali 2. miesto v Animal Sciences a s ním takmer aj ďalší infarkt. Po každom z nás bude pomenovaný aj asteroid.

Celá súťaž bola neuveriteľným a nezabudnuteľným zážitkom. Spoznali sme tu množstvo nových ľudí a teraz už našich kamošov z celého sveta. Slovami sa ani nedá opísať, čo všetko sme zažili.

Chceme sa poďakovať RNDr. Miriam Feretovej za to, že nás vedie k takýmto súťažiam a vedeckým radovánkam. Ďakujeme samozrejme aj nášmu konzultantovi Mgr. Mariánovi Babinčákovi a Mgr. M. Kuchárikovej za odbornú pomoc v angličtine. Vďaka patrí aj AMAVET-u za ich iniciatívu a neúnavnú podporu mladých vedychtivých študentov a naším supervízorom v Los Angeles Mariánovi a Monike Gibovcom. Za odbornú pomoc a poskytnutie priestorov ďakujeme Parazitologickému ústavu SAV v Košiciach a VVICB v Kapušanoch. Projekt finančne podporili Nadácia Tatra Banky, Talenty novej Európy, Martinus a Embraco. A samozrejme pocta patrí aj spoločnosti Intel a Society for Science & Public za to, že každý rok organizujú túto úžasnú vedeckú súťaž a vedú tak mladých ľudí k vede.“

Samuel Smoter a Miriam  Feretová