Zbohatol z pocitu dávať!
               

Zbohatol z pocitu dávať!

Dátum: 08.02.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Odchovanec AMAVET-u 15-ročný Ondrej Vrábel laureátom Krištáľového krídla

„Ondrej Vrábel vo svojich 15 rokoch nezištne vytvára náučné a vzdelávacie hry pre deti s mentálnym postihnutím. V roku 2016 sa podarilo jeho didaktické počítačové hry dostať k veľkému počtu mentálne postihnutých detí.  Vďaka dostupnosti v piatich jazykoch sa používajú už aj v zahraničí.“ Takúto charakteristiku si mohli prečítať hodnotitelia Krištáľového krídla v kategórii FILANTROPIA na 15-ročného Ondreja Vrábeľa, doposiaľ najmladšieho kandidáta  v 20-ročnej histórii udeľovania ocenení osobnostiam na Slovensku. Hlavnou myšlienkou Krištáľového krídla je objavovanie a vyzdvihnutie jedinečných ľudí a ich profesionálnych výkonov, ktoré si zaslúžia najväčšiu úctu. V AMAVET-e, Asociácii pre mládež, vedu a techniku, sa všetci tešíme, že opäť zažiaril jeden z našich odchovancov, čo len podčiarkuje význam našej práce, ktorá má veľmi hmatateľné a konkrétne výsledky.

Aj v tomto prípade je Ondrej Vrábeľ príkladom, aké je dôležité neformálne vzdelávanie pri vyhľadávaní a podpore mladých talentov! Veď len pred necelými tromi rokmi, v roku 2015, sa trinásť ročný Ondrej prihlásil na našu súťaž Junior Internet so svojou prvou verziou Pinf Hry, kde zvíťazil. Táto obrovská dávka motivácie ho posunula vpred a dnes je realitou, že aj 15-ročný žiak môže súťažiť zarovno s dospelými a dokonca aj zvíťaziť. Pritom okrem svojej šikovnosti a talentu ukázal, že aj mladý človek je schopný dávať svoj um bezplatne a byť morálnym príkladom pre svojich rovesníkov. Zo špeciálnych bezplatných hier sa tešia deti s autizmom, DMO či iným mentálnym postihnutím po celom svete. Po ocenení sme sa Ondreja spýtali za vás:

 • Čo ti prešlo mysľou, keď si sa dozvedel, že si nominovaný na Krištáľové krídlo?

Bol som veľmi prekvapený, nečakal som niečo také. Potešil som sa a už len nomináciu som pokladal za najväčší úspech.

 • Vedel si vôbec čo je to za súťaž - oceňovanie?

Krištáľové krídlo som poznal aj predtým, no nikdy by mi nenapadlo, že raz sa ocitnem na zozname nominovaných a neskôr na zozname laureátov.

 • Ako si sa cítil medzi ostatnými kandidátmi – dospelákmi?

Bolo to zvláštne, ale príjemné. Bolo veľmi príjemné vidieť, že ma neberú ako „decko“.

 • V dokrútke si pôsobil sebaisto...

Je to možné, no pravdu povediac, v deň natáčania dokrútky som mal horúčku 39°C, bolela ma hlava a nemal som hlas. Podarilo sa to na prvýkrát. Potom sme nasadli do auta a nasledovalo jedno pracovno-vianočné stretnutie, po ktorom som išiel domov. Ani som nevedel, ako ma mamina odviezla domov, tak mi bolo zle. Ale na druhej strane som sa už tešil na galavečer.

 • Tvoj pocit, keď vyslovil moderátor na pódiu Slovenského národného divadla meno laureáta Krištáľového krídla v kategórii Filantropia – Ondrej Vrábel?

Keď otvárali obálku, ostril som očami, či neuvidím meno, no zo siedmeho radu to nejde ☺. Po tom, čo zaznelo moje meno zmocnil sa ma pocit radosti, šťastia, prekvapenia. Pochopil som, že to znamená lepšiu budúcnosť pre Pinf Hry, ale o to viac práce pre mňa.

 • Mal si 13 rokov, keď si sa prvý raz prihlásil so svojou prvotinou Pinf Hry na súťažnú konferenciu Junior Internet, ktorú pravidelne organizuje Asociácia pre mládež, vedu a techniku – AMAVET. S akým cieľom si vtedy podával svoju prihlášku?

Budem úprimný. S cieľom vyhrať – veď o to ide v každej súťaži. Ja som Pinf Hry zoskupil do jednej podoby len kvôli Junior Internetu. Dostal som informáciu o vašej súťaži od profesorky na gymnáziu, spolu sme vyplnili prihlášku a čakali sme.

 • Ako 14-ročný si minulý rok na Junior Internete AMAVET 2016 opäť zvíťazil a ja som sa Ťa vtedy spýtal, prečo svoj nápad nepredávaš, ale dávaš ho zdarma?

Pomáhať ľuďom, ktorí pomoc potrebujú je dôležitá vec. Tie detičky majú problémy s písaním, čítaním, rozoznávaním farieb a ďalšími vecami. Keď im môžu hry aspoň trošku pomôcť, prečo by za ne mali platiť?

 • Máš prehľad komu všetkým si touto hrou zdarma pomohol?

Samozrejme, všetko evidujem. Ku dnešnému dňu sa hry využívajú na 2400 zariadeniach, v 80 centrách či školách po celom svete a hry nazbierali už 44 000 hraní. Myslím, že lepší prehľad dodá mapa:

 • Filantropmi sa stávajú  ľudia, ktorí svojou činorodou prácou získali viac financií ako potrebujú pre seba a rozhodli sa pomôcť druhým. Ale to nie je tvoj prípad, dokonca máš s vývojom hier a ich distribúciou spojené náklady. Z čoho ich hradíš?

Pinf Hry získali nejaké dary od sponzorov, či podporu od organizácie LEAF v rámci LEAF Award 2015, vďaka ktorej aj teraz hry fungujú stále zadarmo.

 • Ako ťa berú tvoji rovesníci, ktorí vedia, že to všetko robíš zdarma?

Prekvapuje ich, že na hrách nechcem zarábať. Myslím, že berú Pinf Hry pozitívne.

 • Zúčastníš sa tohoročného Junior Internetu?

Sám neviem, poslal som aj prihlášku, uvidím či ma vyberiete.

 • Aké sú tvoje ďalšie ciele, vízie?

Nad budúcnosťou až tak často neuvažujem, no určite chcem študovať informatiku a bol by som šťastný, keby sa Pinf Hry využívali v špeciálnych školách na Slovensku.

Zhováral sa Ján Nemec, AMAVET