Splnený sen nitrianskych modelárov
               

Splnený sen nitrianskych modelárov

Dátum: 07.12.2016  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Celosvetová súťaž plastových modelárov v anglickom Telforde

Telford a Scale Model World je pojmom v plastikovom modelárstve. Tento rok sa ho zúčastnila aj výprava nášho AMAVET klubu 836, Nitra spolu s ďalšími modelármi zo Slovenska združenými v IPMS Slovakia. Snom každého modelára je účasť na „majstrovstvách sveta“ v Telford-e.

Po dlhoročných plánoch a individuálnych návštevách bolo veľkou výzvou pre náš klub zorganizovať autobusový zájazd do Anglicka. Keď sme sa už rozhodli, že viacero členov MK Zobor navštívi tuto najväčšiu modelársku akciu na svete, bolo potrebné pripraviť prezentačný stôl nášho klubu. Aby sme sa mohli ako klub prezentovať v Telforde, musíme byt člennmi IPMS – a tak prípravy do Telfordu začali založením IPMS Slovakia. Počas roku 2016 členovia modelárskeho klubu Zobor Nitra, na základe skúseností z minulých rokov a individuálnych účasti na SMW Telford, založili sekciu plastových modelárov Slovenskej republiky International Plastic Model Society Slovakia (IPMS SK), ktorej predsedom sa stal Martin Rezák z Nitry. Samozrejme členmi IPMS SK nie sú len modelári z MK Zobor a AMAVET klubu 836 Nitra, ale tato „spoločnosť“ má členov z Dunajskej Stredy, Liptovského Hrádku, Nových Zámkov, Popradu, Rimavskej Soboty, Prešova, Bardejova...

Od 9. do 15. novembra 2016 členovia MK Zobor/IPMS Slovakia Martin Rezák,  Jaroslav Vnuk a Martin Mikuláš  zorganizovali účasť záujemcov na celosvetovom modelárskom podujatí Scale Model World 2016 v anglickom Telforde. Cestou do Telfordu sme sa zastavili v Technik Museum Speyer a cestou späť v Auto­ & Technik Museum Sinsheim – fotoreportáže z múzeí postupne pribudnú na našom webe www.mkyobor.sk .Toto podujatie je na celom svete a aj v Európe považované za neoficiálne majstrovstvá sveta plastových modelárov. 15 nitrianskych členov po prvýkrát reprezentovalo Slovenskú republiku na celosvetovej úrovni.

V konkurencii viac ako 1150 súťažných plastových modelov a ďalších tisícok vystavených modelov na prezentačných stoloch  obstáli nitrianski modelári z Amavet klubu 836  nasledovne:

V seniorských kategóriách :

Jaroslav Mucha – jedna zlatá medaila

Martin Mikuláš – obhájil zlatú medailu z roku 2015, pričom získal aj dve strieborné medaile

Peter Hřib – získal jednu zlatú medailu, jednu striebornú  a dve bronzové medaile a stal sa tak najúspešnejším členom slovenskej výpravy na tomto podujatí (je členom MK Zobor AMAVET klub  č.836 Nitra)

Jozef Brezina - 1 x Commended (čo je obdoba oceneného štvrtého miesta bez medaile) a bol mu udelený Diplom IPMS UK

V žiackych kategóriách:

Dominika Vnuková – (7 rokov)– 3x Commended Diplom IPMS UK - za modely lietadiel v mierkach 1/144 a 1/72

Okrem uvedených ocenení nitrianskych modelárov, získali slovenskí modelári aj ďalších sedem zlatých medailí, štyri strieborné medaile a jednu bronzovú medailu. Celkovo tak zastúpenie Slovenskej republiky prinieslo na Slovensko 9 zlatých, 8 strieborných, 3 bronzové medaile a 4 ocenenia Commended. Okrem toho ešte jedno ocenenie Trophy, ktoré získal Marián Glemba z Liptovského Hrádku a ocenenie Best Military Vehicle získal Štefan Pásztor z Rimavskej Soboty. Zastúpenie Slovenska na tomto prestížnom modelárskom podujatí skončilo obrovským úspechom, ktorý ani v najmenšom členovia slovenských klubov neočakávali.

Mgr. Jaroslav Vnuk, AMAVET klub 836, Nitra