Z LIAHNE AMAVET-u
               

Z LIAHNE AMAVET-u

Dátum: 08.06.2016  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Ako sa dostať na svetové súťaže

V predchádzajúcich mesiacoch zarezonovali v mnohých médiách svetové úspechy študentov, ktorí sú, obrazne povedané, z liahne Asociácie pre mládež, vedu a techniku. Výsledky našich „Amaveťákov“ na súťažiach v USA sa nerodili ľahko a je za nimi kus odriekania a veľa práce a štúdia, ktoré však priniesli svoje ovocie. Preto vám odporúčame vypočuť si príjemný rozhovor z archívu Rádia Regina v Košiciach, ktorý odvysielala RTVS v pondelok 6. júna a po ňom krátke zamyslenie sa.

 http://www.rtvs.sk/radio/archiv/1541/458211

Keďže systematická 26. ročná práca AMAVET-u trošku absentovala v krásnom rozhovore s Prešovčanmi, tak to chceme doplniť o nasledovné informácie a súčasne aj o prosbu.

Sme radi, že vytvárame podmienky na to, aby úsilie žiakov a študentov sa mohlo prezentovať v zahraničí a porovnali si svoje výsledky zo svetovou konkurenciou. Trošku nám v rozhovore chýbalo, aby ocenení ešte výraznejšie prezentovali, že okrem svojho nezanedbateľného úsilia a nadpráce pedagógov, sa tieto výsledky rodia aj vďaka Asociácii pre mládež, vedu a techniku. Je to dôležité na to, aby sme mohli ešte výraznejšie podporovať mladé talenty v ceste za vedou. Ak budeme dávať viac o sebe vedieť, zvýšime tým gooodwill značky AMAVET a o to rýchlejšie sa nám budú zlepšovať podmienky a ľahšie získavať financie na zapojenie sa čoraz väčšieho počtu úspešných mladých ľudí do vedy a techniky.

Asociácia pre mládež vedu a techniku už 26 rokov prináša mladým, talentovaným vedátorom možnosť rozvíjať svoj potenciál na národnej, ale aj medzinárodnej úrovni a je vyhlasovateľom celoštátneho finále stredoškolských vedeckých a výskumných projektov Festival vedy a techniky AMAVET, s právami vysielať víťazov na súťaže I-SWEEEP a Intel ISEF. Obe sa konajú každoročne v USA. I-SWEEEP je vždy v Houstone a pri organizácii Intel ISEF sa striedajú tri mestá – Phoenix, Pittsburgh, Los Angeles. Takéto práva sa nerodia zo dňa na deň, ale sú výsledkom rešpektu AMAVET-u v zahraničí. Medzi najprestížnejšie medzinárodné  súťaže  jednoznačne patrí Intel ISEF. Za posledné roky naši účastníci získali na tejto súťaži viacero významných úspechov. ISEF - Intel International Science and Engineering Fair so sídlom vo Washingtone udelil AMAVET-u afiliáciu vysielať víťazov Festivalu vedy a techniky na svetovú súťaž Intel ISEF, ktorej sa každoročne zúčastňuje približne 80 krajín. Za Slovensko môže na Intel ISEF vyslať žiakov len AMAVET, ktorý má výhradné právo na výber účastníkov našej krajiny, aby nás reprezentovali na vynikajúcej úrovni.

Okrem Ameriky sú však aj v iných krajinách svetové, európske a národné súťaže, kde vysiela AMAVET úspešných  žiakov a študentov. Sú to najmä európska súťaž EUCYS v Bruseli, Vernadského národná súťaž v Moskve, národná súťaž WetenschapsEXPOsciences v Bruseli, európska súťaž Exporecerca Jove v Barcelone, Európska prehliadka - Expo Sciences Europe, tohto roku bude vo francúzskom Toulouse. Budúci rok bude Svetová prehliadka MILSET Expo-Sciences International 2017 vo Fortaleza v Brazílii.

Neformálne vzdelávanie občianskeho združenia AMAVET sa však nezaobíde bez pomoci tých, ktorí potrebu vzdelávania vedia podporiť aj finančne a patrí im srdečná vďaka od mladej generácie Slovenska!

Ján Nemec, AMAVET