Škola končí, leto začína, ale...!
               

Škola končí, leto začína, ale...!

Dátum: 08.06.2016  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Vidina prázdnin a dovoleniek končiacim sa školským rokom 2015/2016 odkladá v každom z nás odpoveď na otázku „čo ma čaká potom v septembri, októbri, jednoducho v novom školskom roku...?“. Milí pedagógovia, je čas si to naplánovať už teraz, kým zatvoríte školské triedy. AMAVET vám ponúka prehľad aktivít, z ktorých si môžete vybrať a naplánovať účasť vašich žiakov na súťažiach, školských výletoch alebo na školy v prírode.

Od septembra rozbiehame krajské kolá Festivalu vedy a techniky AMAVET, ktoré už tradične vyvrcholia národným finále počas Týždňa vedy na Slovensku, ktorý je od 7. do 13. novembra. Bližšie na www.amavet.sk.

ŠKOLU V PRÍRODE si môžete naplánovať v lone píniových hájov pri „slovenskom mori“. Kemp Baško Polje vytvára ideálne podmienky pre školy v prírode. Vychutnajte si 10 dní plných dobrodružstva, výletov, zábavy a priezračného Jadranského mora. Ubytovanie v moderných mobilných domčekoch v prostredí píniového lesa, cca 400 metrov od pláže s pozvoľným vstupom do mora. Nespočetné možnosti výletov po okolí, využitie plážových i „suchozemských“ športov. Zaujať žiakov sa v poslednom období javí ako nie príliš jednoduchá úloha. A my to vieme. Aj preto sme ako pomôcku pripravili animačný program „Zvedaví vedci, zameraný na netradičné experimenty v laboratóriu pod holým nebom, vďaka ktorému sa nudiť určite nebudete! 

Tábor "Letná univerzitka" je ideálna voľba pre deti a mládež do 18 rokov. Presvedčte sa, že aj vedci si vedia vychutnať to správne leto. Škola cez prázdniny? Ani náhodou. Na netradičnej morskej univerzitke sa neznámkuje ani neskúša! V programe nesmú chýbať netradičné experimenty zvedavých vedcov pod holým nebom (DNA banánu, pH pomocou červenej kapusty a ďalšie), niečo pre šikovné ruky, maxifutbal, ping pongové turnaje, plážové športy, kúpanie vo vlnách Jadranu či dobrodružné výlety do okolitých miest.

ŠKOLSKÉ VÝLETY nemusia byť samoúčelné, ale si ich môžete naplánovať z našej ponuky „CESTY ZA VEDOU“, kde vám ponúkame pridanú hodnotu pre vašich žiakov, ktorí vhodnou pútavou formou sa oboznámia s kultúrou a vedou v zahraničí.

Určite najatraktívnejšou cestou je CERN: Od stredy večera do skorého nedeľného rána magické spoznávanie vedecko-technických zariadení. Najskôr návšteva interaktívneho múzea s fyzikálnymi pokusmi Technorama vo Winterthure. Na druhý deň, ešte pred návštevou Európskej organizácie pre jadrový výskum, neobídete Palác národov OSN v Ženeve. Pri exkurzii v CERN-e vás čaká prehliadka experimentálnych častí najväčšieho a najvýkonnejšieho urýchľovača častíc na svete. Veľký hadrónový urýchľovač LHC dokáže simulovať podmienky panujúce tesne po zrode vesmíru. Vďaka tomu sa podarilo potvrdiť existenciu dovtedy len hypotetickej častice známej ako Higgsov bozón. Poznávačku zavŕšite v Berne návštevou Múzea A. Einsteina.

Veda a umenie v Paríži náš najnavštevovanejší program: Jeden z najobľúbenejších programov, v ktorom počas piatich dní spoznáte kultúru, umenie a vedu v Európe. Najväčšie technické múzeum v Európe Deutsches múzeum v Mníchove, tajomstvami opradený Notre Dame, Latinská štvrť, univerzita Sorbonne a zámok Versailles. Palác objavov so zaujímavými pokusmi, sídlisko La Défense, jedinečná galéria Louvre, umelcom dobre známy Sacré Coeur. Na záver nočné mesto zaľúbených, Tour Eiffel, Champs - Elysées, Námestie Concorde a očarujúca plavba loďou po Seine. Ideálna príležitosť pre pedagógov so skupinkou študentov, ktorým stále chýbajú ďalší účastníci na to, aby svoj vysnívaný výlet do Paríža mohli zrealizovať.

Ďalšou atrakciou je Astronomický Londýn: Už ste sa fotili na nultom poludníku, s jednou nohou na západnej a druhou na východnej pologuli? Pojmy ako Big Ben, Trafalgar square alebo Windsor pozná každý správny angličtinár. Okrem pamiatok si užijete kopec zábavy v múzeu voskových figurín, na tých odvážnejších čaká London Eye s nádherným výhľadom na celé mesto. Zdanlivo nekonečnú cestu autobusom si spríjemníte zastávkou v Paríži a plavbou na trajekte cez kanál La Manche...

Alebo Amsterdam: Mesto kupcov a naklonených štítových domov sa Vám zaručene vryje do pamäti ako úžasný zážitok aj vďaka Bloemenmarkt - známemu a obrovkému kvetinovému trhu či vďaka Zaanse Schans - skanzen veterných mlynov, ktoré sú spolu s tulipánmi a unikátnymi syrmi, typickými symbolmi Holandska. Neobíde Vás tu čarovná atmosféra hippies zo 60. rokov, ktorá obklopuje toto mesto, ale môžte zažiť aj vzrušujúcu plavbu po kanáloch. Amsterdam, mesto mnohých možností Vám však ponúka aj možnosť pozrieť si múzeum svetoznámeho Van Gogha a pokochať sa jeho obrazmi alebo sa odfotiť pri strašidelne živo vyzerajúcich figurínach v múzeu Madame Tussaud a prežiť mnoho ďalších zaujímavých zážitkov.

Praha, Karlštejn: Návšteva „stovežatej“ Prahy, mesta, ktoré si každým rokom získava srdcia množstva návštevníkov nielen vďaka svojej historickej hodnote. Prehliadka tejto neďalekej no zaujímavej metropoly, ktorá láka a fascinuje, Vám ponúkne možnosť prejsť cez slávny Karlov most, kde stretnete nespočetné množstvo nadaných umelcov, navštívite Pražský hrad a poprechádzate sa po Staromestskom či Václavskom námestí.Pri prechádzke sa určite zastavíte pri krásnom pražskom Orloji a budete sledovať jeho nezabudnuteľnú scenériu. Zvedavému oku však isto neunikne ani možnosť navštíviť ohromujúci a tajomný hrad Karlštejn.

Praha, Berlín a Drážďany: Táto cesta, nesmierne bohatá na históriu i kultúru vo Vás zanechá určite obrovský, no hlavne príjemný dojem. Niekoľko dní prehliadok známych a krásnych miest Vám prinesie neopakovateľné zážitky. Prehliadka "stovežatej" Prahy, ktorá láka a fascinuje Vám ponúkne možnosť prejsť cez slávny Karlov most, kde stretnete nespočetné množstvo nadaných umelcov, navštívite Pražský hrad a poprechádzate sa po Staromestskom námestí. Ďalšou zastávkou je slávny Berlín a prehliadka jeho historických častí, z ktorých je potrebné spomenúť ohromjúcu Brangderburskú bránu či East Side Gallery - zvyšok známeho Berlínskeho múru. Zaujímavé je však i Kurfurstendamm a Alexanderplatz (bývalé "západné a bývalé "východné" centrum mesta). Za poznaním sa ďalej vyberiete do mesta so zaujímavým názvom Drážďany, ktoré naozaj "dráždi" svojich návštevníkov napríklad krásnou Saskou štátnou operou či barokovým palácom Zwinger s galériou výtvarného umenia, ktorým sa môžte pokochať aj v múzeu výtvarného umenia nazývaného Albertinum. Toto "malé" poznávanie Európy je naozaj vhodné pre každého cestovateľa, pretože prináša rozmanitosť možností a hodnotných zážitkov.

Ekoenergia v Hradci Králové, Praha: Obnoviteľné zdroje sú témou dnešných dní. Navštívte spolu s nami informačné centrum v secesnej budove malej vodnej elektrárne Hučák v Hradci Králové, ktoré Vám predstaví princípy a možnosti využitia vetra, vody, slnečnej či geotermálnej energie. Samotné mesto ponúka tiež možnosť spoznávať a porovnávať jednotlivé architektonické slohy od čias gotiky až po súčasnosť, vďaka čomu dostalo prezývky „Učebnica architektúry pod šírym nebom“ či „Salón republiky“. Prehliadka Prahy, neďalekej no zaujímavej metropoly, Vám ponúkne možnosť prejsť cez slávny Karlov most, kde stretnete nespočetné množstvo nadaných umelcov, navštívite Pražský hrad a poprechádzate sa po Staromestskom či Václavskom námestí. Pri prechádzke sa určite zastavíte pri krásnom pražskom Orloji a budete sledovať jeho nezabudnuteľnú scenériu.

Techmania v Plzni: V areáli plzenskej ŠKODY môžu návštevníci na ploche 10 000 m2 obdivovať moderné centrum Techmania science center s interaktívnymi exponátmi, ktoré hravou formou približujú matematické a fyzikálne princípy. Pre školy sú pripravené tematické programy ako Tekutý dusík, Zaujímavá atmosféra, Storočie lietania a ďalšie.

Veda v Brne: Biológovia, astronómovia či technici – v Brne si každý príde na svoje. Chceli by ste sa pozrieť na hviezdnaté nebo veľkým ďalekohľadom? Dotknúť sa skutočného meteoritu? Odvážiť sa na Mesiaci? Príbeh slnečnej sústavy, geometrická optika, hviezdy pod mikroskopom – to je len časť vzdelávacích programov, ktoré pripravuje brnenská hvezdáreň. V pavilóne Anthropos je pripravená expozícia o najstarších dejinách Moravy, aktuálne poznatky z výskumu evolúcie človeka a jeho kultúry spolu s obľúbenou rekonštrukciou mamuta, priestory starobrnenského opátstva návštevníkom priblížia osobnosť G. J Mendela a jeho prínos pre šľachtiteľstvo, ovocinárstvo, včelárstvo, meteorológiu a genetiku. Technické múzeum ukrýva pozoruhodné mechanizmy vežových hodín, historické vozidlá či parné a vodné motory.

Fyzikálny Paríž: Jeden z našich najobľúbenejších programov prispôsobený špeciálne pre fyzikárov! Počas piatich dní spoznáte najväčšie technické múzeum v Európe Deutsches múzeum v Mníchove, parížsky Palác objavov, výskumné laboratórium Synchrotron Soleil, tajomstvami opradený Notre Dame, Latinskú štvrť, univerzitu Sorbonne, sídlisko La Défense, jedinečnú galériu Louvre, umelcom dobre známy Sacré Coeur. Na záver nočné mesto zaľúbených, Tour Eiffel, Champs - Elysées, Námestie Concorde a očarujúca plavba loďou po Seine.

Paríž s Disneylandom: Jeden z najobľúbenejších programov, v ktorom počas piatich dní spoznáte kultúru, umenie a vedu v Európe. Najväčšie technické múzeum v Európe Deutsches múzeum v Mníchove, tajomstvami opradený Notre Dame, Latinská štvrť, univerzita Sorbonne a zámok Versailles. Mesto vedy a techniky La Villette (Explora, ponorka, podmorské akvárium, planetárium, environmentálna výstava, 3D kino, panoramatické kino La Géode), sídlisko La Défense, jedinečná galéria Louvre, umelcom dobre známy Sacré Coeur. Na záver nočné mesto zaľúbených, Tour Eiffel, Champs - Elysées, Námestie Concorde a celodenný výlet do Disneylandu.

Budapešť, kráska na Dunaji: Budapešť patrí medzi najkrajšie podunajské mestá. Program je orientovaný na historické pamiatky, hlavne z obdobia rímskej nadvlády a z obdobia protitureckých bojov a na návštevu známych vedeckotechnických pamiatok, múzeí či inštitúcií.

Medzin. veľtrh umeleckých remesiel v Mníchove: Navštívte jeden z najväčších a najvýznamnejších odborných veľtrhov v rámci Európskej únie - INHORGENTA, ktorého sa zúčastňuje 1.200 vystavovateľov z 50-tich krajín na výstavnej ploche takmer 65.000m2. Spolu s veľtrhom budete môcť navštíviť aj Mníchov – novogotická Nová radnica s vežou vysokou 85 metrov, s rozhľadňou, neskorogotická Stará radnica, najväčšie technické múzeum v Európe či múzeum hračiek.

Múzeá Viedne a Mníchova: 2 – 3 dni si prezriete viedenské a mníchovské múzeá...

Berlín a Drážďany: Táto cesta, nesmierne bohatá na históriu i prírodu vo Vás zanechá určite obrovský, no hlavne príjemný dojem. Niekoľko dní prehliadok známych a krásnych miest Vám prinesie neopakovateľné zážitky. Slávny Berlín a prehliadka jeho historických častí, z ktorých je potrebné spomenúť ohromujúcu Brandenburskú bránu či East Side Gallery - zvyšok známeho Berlínskeho múru je neopísateľná nielen svojou tematikou, ale i atmosférou. Zaujímavé je však i Kurfurstendamm a Alexanderplatz (bývalé "západné a bývalé "východné" centrum mesta). Za poznaním sa ďalej vyberiete do mesta so zaujímavým názvom Drážďany, ktoré naozaj "dráždi" svojich návštevníkov napríklad krásnou Saskou štátnou operou či barokovým palácom Zwinger s galériou výtvarného umenia, ktorým sa môžte pokochať aj v múzeu výtvarného umenia nazývanom Albertinum. Toto "malé" poznávanie Európy je naozaj vhodné pre každého cestovateľa, pretože prináša rozmanitosť možností a hodnotných zážitkov.

História Berlína: Pre miestnych obyvateľov dnes existuje len jeden, spoločný Berlín. Bolo to tak aj v minulosti? Táto neopakovateľná cesta, bohatá na zážitky, Vás zavedie k zvyškom berlínskeho múru, či na Alexanderplatz a Kurfurstendamm, bývalé "východné" a "západné" centrum mesta, vďaka čomu si môžete urobiť vlastný názor.

AUTOMATICA – medzinárodný veľtrh pre automatizáciu: Poznáte svetových producentov robotov ako FANUK, KUKA či MOTOMAN? Spoznajte ich na vlastné oči spolu s ponukou ďalších svetových výrobcov a ich dodávateľov v odbore automatizácie a robotiky, priemyselného spracovania obrazu a príslušných technológií. V poradí už štvrtý odborný veľtrh je sprevádzaný svetovou konferenciou robotiky, pričom sa ho zúčastní cez 700 vystavovateľov z 20-tich krajín na ploche 40.000m2. Paralelne prebieha svetový veľtrh solárnych technológií a fotovoltaiky INTERSOLAR.

CeBIT Centrum kancelárskej a informačnej techniky: CeBIT je najväčší veľtrh digitálneho priemyslu na svete, ktorý usporadúva Deutsche Messe AG. Veľtrh sa koná každoročne od roku 1986 na najväčšom výstavisku sveta v severonemeckom meste Hannover. Výstavisko má rozlohu 450 000 m² a každoročne ho navštívi viac než 700 000 návštevníkov, čím presahuje aj veľtrh COMPUTEX na Taiwane.

Oswiecim a Krakow: Poľsko, krajina, ktorá bola obeťou mnohých vojenských konfliktov, láka svojich návštevníkov predovšetkým obrovskými špecifikami. Veď len tu môže turista tak precítiť krutosť vojny a cítiť jej atmosféru. Koncentračný tábor Oswiecim navštívi každoročne nespočetné množstvo zvedavých cestovateľov. Toto múzeum, ktoré v sebe skrýva detailný pohľad na svetovú vojnu, je výborným doplnkom k výučbe dejepisu na stredných školách. Samozrejme, počas tejto zaujímavej a poučnej cesty na Vás čakajú aj ďalšie zaujímavé miesta. Jedným z nich je určite Krakow, kde sa môžete prejsť po Grodzkej ulici alebo navštíviť hlavné námestie so stredovekou tržnicou Sukiennice. I prehliadka kráľovského zámku Wawel Vám isto ponúkne priestor získať prekrásne spomienky. Poďte si s nami vychutnať hodnotnú "cestu po minulosti" a získajte nielen nové poznatky, ale i zážitky.

Viedeň - najkrajšia v predvianočnom období: Nádherné historické centrum mesta plné pamiatok z čias renesancie, gotiky či baroka. Honosná okružná ulica Ringstrasse, monumentálny pomník na námestí Maria-Theresien-Platz, cisársky hrad a terajšie sídlo hlavy štátu Hofburg, symbol Viedne – gotický Stephansdom. Krátke nazretie do minulosti viedenských krás, návšteva Naturhistorického, Kunsthistorického alebo Technického múzea a na záver Rathaus v novogotickom štýle s neopakovateľnou atmosférou vianočných radničných trhov.

Bratislava a Viedeň: Srdce Európy - naše "malé veľké" Slovensko, ozdobuje určite aj Staré mesto Bratislavy. Pri prehliadke tejto zmesi architektonicky bohatých budov, typických pre našu krajinu budete určite uchvátení a hrdí. Prechádzka po malebných uličkách plných príjemných kaviarničiek a antikvariátov má totiž "niečo do seba". Možno Vás prekvapí Čumil - socha, ktorá vylieza z kanála a je hlavným objektom fotoaparátov našincov i cudzincov. Vidieť sa určite oplatí aj Michalskú bránu či Primaciálny palác a v neposlednom rade, navštíviť Bratislavský hrad. Ani naši blízki susedia sa však určite za svoje kultúrne bohatstvo nemusia hanbiť. Okružná prehliadka po ich známej Ringstrasse bude pre Vás nezabudnuteľným zážitkom. Čaká na Vás aj jedno z hodnotných múzeí podľa vlastného výberu či prehliadka nádherného zámku Schonbrunn, ktorý navždy ostane domovom Sisi - krásnej rakúskej cisárovnej. Alebo uprednostníte Prater?

Viedeň a najkrajšie zo soľnej komory: Naši blízki susedia sa určite za svoje kultúrne bohatstvo nemusia hanbiť. Okružná prehliadka po ich známej Ringstrasse v nádhernej Viedni bude pre Vás nezabudnuteľným zážitkom. Čaká na Vás i zaujímavé múzeum podľa vlastného výberu či ohromujúci Práter. Cesta po Rakúsku pokračuje do Gmundenu, kúzelného kúpeľného mestečka a taktiež Vás potešíme prehliadkou Salzburgu s mnohými námestiami. Pešia prehliadka najkrajšieho mesta soľnej komory Hallsatt a zastávka pri 11 km dlhom jazere Wolggangsee u Vás určite vyvolá dokonalú spokojnosť cestovateľa. Poďte sa preto s nami pozrieť na krásy našej susednej krajiny.

Deň otvorených dverí vo Viedni: Celodenné poznávacie podujatie do Viedne s návštevou múzeí a doplnkovým programom podľa želania. Viete o tom, že až 40% exponátov v múzeách tohto mesta bolo nájdených na území Slovenska? Ak chcete lepšie spoznať históriu Slovenska, poďte s nami do Viedne.

ARS Electronica - múzeum budúcnosti: Kto by nechcel navštíviť prototyp „Múzea budúcnosti“ – jedinečné vedecké centrum ARS Electronica v Linzi? Nie je to totiž len mediálne umenie, ale masívny vývoj vied o živej prírode a ich revolučný vplyv na náš svet a ľudstvo, interdisciplinárne expozície vznikajú vďaka spolupráci umelcov, tvorcov a inžinierov. Vydajte sa na fascinujúcu cestu plnú nových poznatkov a niekedy i veľkých prekvapení, na výstavu „Nové obrazy človeka“, s unikátnymi fotografiami sietnice ľudského oka a možnosťou nahliadnuť do anatómie ľudského tela v BrainLab.... RoboLab dokumentuje využitie robotov v každodennom živote, BioLab slúži na výskum mikrokozmu a genetických technológií, FabLab podnecuje kreativitu a umožní vám vytvoriť vlastný umelecký 3D objekt... Navštívte stálu expozíciu „GeoCity“ s interaktívnym plánom mesta Linz či množstvom prehľadne spracovaných štatistických údajov o životnom prostredí človeka a zažite úchvatnú 3D show „Deep Space“... A ak to spojíte s prehliadkou mesta Linz, ktoré bolo v roku 2009 vyhlásené za hlavné európske mesto kultúry a návštevou soľnej bane, Veľkej ľadovej jaskyne či Mamutej jaskyne v okolí Hallstattu, bude vám jasné, že na tento zážitok len tak ľahko nezabudnete!

Štrasburg, Winterthur, Zürich: Štrasburg je nielen centrom európskej politiky, ale aj nádherným mestom s dlhou históriou – raz bol súčasťou Nemecka, potom Francúzska. Teraz patrí celej Európe.Toto skvostné mesto sa nachádza na ľavom brehu Rýna a v súčasnosti je sídlom Rady Európy a Európskeho parlamentu. V jeho scenérii si môžete vychutnať napríklad katedrálu so zaujímavým názvom Notre Dame de Štrasburg či rôzne tematicky zamerané múzeá nachádzajúce sa prevažne v štvrti Palais Rohan z 18. storočia.Zvedavému oku isto neunikne ani pozoruhodná zoologická a vedecká zbierka v Musée Zoologique.Zürich Vás zasa ohromí napríklad známym Kostolom Sv. Petra s ciferníkom najväčších vežových hodín v Európe alebo sa vyšantíte v nákupnom raji prezývanom Bahnhofstrasse. Tento rozmanitý program je vhodný pre každý typ cestovateľa, ale v rámci výchovy k celoeurópskym kultúrnym hodnotám je hlavne vytvorený pre študujúcu mládež za účelom spoznať kúsok Európy, prežiť neopakovateľné chvíle a získať tak nové hodnotné poznatky.

International motor show Ženeva: Ženeva – najmenšie veľkomesto sveta, európske sídlo OSN. V ponuke pešia prehliadka mesta – Katedrála Sv. Petra, Bourg de Four – dominanta mesta z rímskych čias, Radnica, pamätník Reformation Wall venovaný predstaviteľom reformačného hnutia, Kvetinové hodiny a ďalšie zaujímavosti.

Veda hrou vo Winterthure: Nechajte sa uniesť úžasným svetom vedy v Technorame! Interaktívne výstavy v tomto unikátnom švajčiarskom centre umožňujú chytať, skúšať, hrať sa a pochopiť základné princípy fyziky bez ohľadu na to, koľko máte rokov či vedomostí o vede, umení a technológiách...

Antický Rím: Unikátne mesto opradené bohatou históriou, ktorej atmosféru cítiť v talianskej metropole až dodnes, láka svojich návštevníkov architektonickými skvostami ako je Koloseum, Konštantínov víťazný oblúk či známe Fórum Romanum. Mráz Vám však bude behať po chrbte aj pri prehliadke "malého veľkého" štátu Vatikán, ktorý pozná a uznáva celý svet. Poďte sa s nami pozrieť do tohto krásneho mesta, dozvedieť sa niečo viac o jeho obdivuhodnej histórii a vychutnať si neporušenú antickú architektúru. Veď predsa - "všetky cesty vedú do Ríma".

Benátky a Rím: Kto by nechcel navštíviť "vodný taxík", mesto celé preťaté kanálom - Benátky? Každý cestovateľ si tam určite vychutná plavbu po Grand canale, ktorý je lemovaný architektonickými skvostami Benátok. K nim určite patria paláce a chrámy z obdobia gotiky až po renesanciu. Navštíviť sa určite oplatí aj najznámejšie námestie Sv. Marka či vidieť najstarší a najznámejší z viac ako 400 benátskych mostov - Ponte di Rialto. Taliansko má však mnoho svojich pokladov a okrem prekrásnych a romantických Benátok Vás čaká i Rím - mesto tak bohaté na históriu, že nenavštíviť ho, by bolo pre milovníka dejín, malým hriechom. Tak známe pamiatky ako je Koloseum, Konštantínov víťazný oblúk, Forum Romanum a mnoho ďalších Vás privítajú svojou veľkoleposťou, krásou a špecifickosťou tak srdečne, že si toto mesto určite zamilujete.

Antický Rím a renesančná Florencia: Unikátne mesto opradené bohatou históriou, ktorej atmosféru cítiť v talianskej metropole až dodnes, láka svojich návštevníkov architektonickými skvostami ako je Koloseum, Konštantínov víťazný oblúk či známe Forum Romanum. Mráz Vám však bude behať po chrbte aj pri prehliadke "malého veľkého" štátu Vatikán, ktorý pozná a uznáva celý svet. Poďte sa s nami pozrieť do tohto krásneho mesta, dozvedieť sa niečo viac o jeho obdivuhodnej histórii a vychutnať si neporušenú antickú architektúru. Veď predsa - "všetky cesty vedú do Ríma". Exkurzia spojená s návštevou Florencie.

Veda hrou v Miláne: Leonardo da Vinci nepochybne patrí medzi najväčších géniov talianskej renesancie. Jeho všestranný talent sa prejavil nielen v maliarstve a sochárstve, ale aj pri konštrukcii strojov, v architektúre, anatómii, astronómii a ďalších oblastiach ľudskej činnosti. Model lietajúceho stroja, parabolického mosta či hydraulickej píly - to je len časť vynálezov, ktoré môžeme obdivovať v najväčšom talianskom múzeu venovanom vede a technike - v Miláne. Práve tu Leonardo pôsobil od roku 1482 v službách vojvodu Ludovica Sforzu, pre ktorého navrhol viacero vojenských strojov. Miláno popri unikátnom múzeu ukrýva aj ďalšie skvosty, akým je napríklad freska Posledná večera, kódex Atlanticus s Leonardovými nákresmi, či najväčšiu bronzovú sochu koňa na svete, ktorá bola odliata až takmer 500 rokov potom, ako ju Leonardo navrhol.

Po stopách Leonarda da Vinciho: Leonardo da Vinci nepochybne patrí medzi najväčších géniov talianskej renesancie. Jeho všestranný talent sa prejavil nielen v maliarstve a sochárstve, ale aj pri konštrukcii strojov, v architektúre, anatómii, astronómii a ďalších oblastiach ľudskej činnosti. Leonardo sa narodil v dedinke Anchiano neďaleko Vinci, kde dnes môžeme nazrieť do múzea s viac ako 60 replikami strojov a modelov, ktoré ako inžinier navrhol a ktoré patria k jedným z najväčších a najoriginálnejších zbierok svojho druhu. Prijmite pozvanie do Florencie, kde Leonardo strávil svoje učňovské roky a kde vás privíta svetoznáma galéria Uffizi s obrazmi Zvestovanie, Krstenie Krista či Klaňanie troch kráľov. Model lietajúceho stroja, parabolického mosta či hydraulickej píly - to je len časť vynálezov, ktoré môžeme obdivovať v najväčšom talianskom múzeu venovanom vede a technike - v Miláne. Práve tu Leonardo pôsobil od roku 1482 v službách vojvodu Ludovica Sforzu, pre ktorého navrhol viacero vojenských strojov. Miláno popri unikátnom múzeu ukrýva aj ďalšie skvosty, akým je napríklad freska Posledná večera, kódex Atlanticus s Leonardovými rukopismi, či najväčšiu bronzovú sochu koňa na svete, ktorá bola odliata až takmer 500 rokov potom, ako ju Leonardo navrhol. Veríme, že ubytovanie vo vidieckom prostredí Toskánska a Lombardie poteší zvedavých bádateľov, ktorí sa vyberú po stopách tohto velikána.