Bohatá história Liptova
               

Bohatá história Liptova

Dátum: 08.06.2016  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Na začiatku mája sa vybrali  členovia AMAVET klubu č. 873  Budimír  po stopách historických pamiatok Liptovského Mikuláša. Prvá cesta viedla do Múzea Janka Kráľa, ktoré dokumentuje už 61 rokov históriu  Liptova.

Žiaci sa oboznámili s archívnymi 700 ročnými dokumentmi  mesta, ako aj osudmi  najznámejšieho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka. Najviac  ich zaujala Mikulášska mučiareň s nástrojmi na mučenie.  Pozorne sledovali výklad o významných predstaviteľoch  umeleckého života ako boli Janko Kráľ, M. M. Hodža, J. M. Hurban, Ľ. Štúr,   J. Francisci a ďalší.  Stará Hodžova fara priblížila  vznik spolku Tatrín,  ako aj vyhlásenie programu Žiadosti  slovenského národa a Memorandum slovenského národa. Na žiakov príjemne zapôsobila Galéria Petra Michala Bohúňa, popredného slovenského maliara 19. storočia, ktorá predstavuje  viac ako  5000 výtvarných  diel. Dozvedeli sa mnoho zaujímavostí nielen o samotnom Bohúňovi, ale aj o osobnostiach, ktoré patrili medzi popredných umelcov na Slovensku.

Počas exkurzie si každý žiak zaznamenal do pracovného listu  úlohy, vyplývajúce z návštevy pamiatok v Liptovskom Mikuláši, ktoré využije v literatúre, dejepise i vo výtvarnej výchove.

Z exkurzie si všetci 24 členovia krúžku odniesli nielen vedomosti o štúrovcoch, ale i estetický zážitok z výtvarných diel.

Mgr. Mária Šuflitová, vedúca krúžku AMAVET klubu č. 873