Ukazovateľ smeru vetra
               

Ukazovateľ smeru vetra

Dátum: 08.01.2016  |  Autor: Peťo  |  Kategória: nekategorizované

Pre menších čitateľov nášho elektronického mesačníka sme pripravili návod na výrobu ukazovateľa smeru vetra, ktorý si môžete vyskúšať aj v tomto ročnom období.

Pomôcky: kartónový papier alebo tenšia doska, výkres, skúmavka alebo tenký plastový valček s otvorom, slamka, lepidlo, nôž.

Postup: Z tvrdého papiera vystrihnite šípku a kormidlo. Slamku narežte na oboch jej koncoch, pričom do jedného konca upevnite šípku a do druhého konca kormidlo. Slamku pripevnite v strede na vonkajšiu stranu dna skúmavky alebo valčeka. Z tvrdého papiera si vystrihnite štvorec s dĺžkou strany 20 cm a vyznačte na ňom kríž svetových strán. Pomocou buzoly (kompasu) ho nasmerujte tak, aby sa svetové strany na ňom zhodovali so skutočnými svetovými stranami.

Diskusia: Schopnosť zistiť smer vetra je veľmi dôležitá nielen pre ľudí, ale aj v ríši zvierat. Napríklad dravce musia pri love koristi postupovať proti smeru vetra, aby ich korisť nezacítila a neutiekla.

Viac pokusov v rámci Animačného programu a táborov „Zvedavých vedcov“ AMAVETu nájdete v Metodickej príručke animačného programu dostupnej na tomto odkaze.