Mladí elektronici v Chorvátsku
               

Mladí elektronici v Chorvátsku

Dátum: 10.11.2014  |  Autor: Bronka  |  Kategória: nekategorizované

Povazska BystricaAMAVET klub č. 547 pôsobiaci v Považskej Bystrici patrí k zakladajúcim členom našej organizácie a svoju činnosť zameriava najmä na oblasť elektroniky a robotiky. Koncom prázdnin sa dvaja šťastlivci  rozhodli tento klub reprezentovať v tábore Letná univerzitka, ktorý výrazne podporuje neformálne vzdelávanie v rôznych vedných oblastiach prostredníctvom zaujímavých experimentov.  Letná univerzitka je modelom tradičnej univerzity, avšak na nej sa neznámkuje a ani neskúša. Podstatou je skutočnosť, že žiaci sa môžu aj počas letných prázdnin zapojiť do vzdelávania a osvojiť si nové vedomosti, poznatky a získať rôzne praktické skúsenosti a to skutočne zaujímavým spôsobom.

Tábor sa uskutočnil 29.8. – 7.9.2014 v chorvátskom kempe Baško Polje. Účastníkom hravou formou umožnil dozvedieť sa niečo viac z rôznych odborov  ako napríklad biológia, chémia, fyzika, astronómia,  pričom vedúci deťom pripravili aj množstvo ďalších zaujímavých aktivít pri mori, športové súťaže či výlety do okolitých miest.  

A čo na účasť v tábore hovoria samotní účastníci Tomáš Habrún a Tomáš Richtárik?

„Prežili sme skvelých 7 dní s bohatým programom a zaujímavými aktivitami. Veľmi nás zaujali vedecké pokusy, vyrobili sme lávovú lampu, sopku, limonádu, ktorú sme mohli aj ochutnať. Každý deň sme sa kúpali v mori, napriek tomu, že pršalo takmer každý deň. Večer sme mali zaujímavé programy, ktoré pripravovali animátori, alebo sme sa išli na prechádzku do mesta. Výborný bol nočný výlet loďou do Makarskej, kde sme si prezreli centrum mesta, veľké trhovisko s množstvom butikov, kde sme vyskúšali miestne špeciality a nakúpili suveníry. Bol to super  tábor, bez dozoru rodičov a určite by sme sa sem chceli niekedy vrátiť.“

 Touto cestou srdečne ďakujeme p. učiteľovi Mičúchovi – vedúcemu AMAVET klubu č. 547  za to, že spomínaných chlapcov oslovil a zároveň ich celoročne pripravuje na rôzne zaujímavé súťaže elektronikov.

 Vďaka patrí aj poslancom mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici, ktorí deťom na tento účel schválili  dotáciu vo výške 200 € z rozpočtu mesta.

 Čo dodať na záver? S táborom sme sa lúčili slovami básne, ktorú nám chlapci poslali po návrate domov:

Koncom leta v Chorvátsku,

Ideme na prechádzku.

Rozhodli sme sa isť do Bašky,

V rukách sme mali plné tašky.

Cez deň sme sa šli kúpať do mora,

V noci bola obloha plná zora.

Varili nám výborne,

Cítili sme sa spokojne.

Robili sme pokusy,

Naše malé fókusy.

Povazska Bystrica