Mládež | Veda | Technika
               
2% dve percenta amav
   

AMAVET klub 549 - 29.9.2017 na Noci výskumníkov v Žiline

Zverejnené: 02.10.2017  |  Autor: Jozef  |  Kategória: Nekategorizované
          

Na Žilinskej Európskej noci výskumníkov 2017 v Žilinskom AUPARK Shopping Centre sa expozícia stavby a programovania autonómnych robotov z robotických stavebníc  AMAVET klubu 549 stretla s veľkým záujmom žiakov základných a stredných škôl.

Veľmi sa tomu tešíme, že do 9.10. 2017 sa opäť prihlásia aj noví žiaci na súťaž RoboRAVE Slovensko 2017 prostredníctvom sekcie RoboRAVE tejto webovej stránky - www.amavet.sk .

12. ročník RoboTour 2017 je za nami.

Zverejnené: 19.09.2017  |  Autor: Jozef  |  Kategória: Nekategorizované
          

Cez predľžený upršaný víkend, od 15. do 17. septembra, sme v Žiline zažili 12. ročník medzinárodnej súťaže „delivery“ robotov - RoboTour 2017.

Úlohou pre robotov bolo z miesta nakládky do miesta vykládky prepraviť 5 l súdok piva.

Z prihlásených 15-tich tímov prišlo nakoniec 12, z ktorých sa 10  kvalifikovalo a nakoniec 9 naozaj súťažilo, nakoľko poľský tím sa nakoniec rozhodol zúčastniť inej súťaže „marsovských vozidiel“ v Poľsku.

Vyhral tím COGITO  zo Švajčiarskeha pred tímom JECC Fesl z Nemecka a tretím tímom Istrorobotics zo Slovenska.

Viac informácií na:

http://robotika.cz/competitions/robotour/2017/results/cs

Napísal: Jozef Ristvej, st.

Jubilejný Festival vedy a techniky AMAVET

Zverejnené: 13.09.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Registrácia je spustená

Festival vedy a techniky AMAVET 2017 má už 20 rokov. Je určený pre deti a mládež vo veku do 20 rokov s neukončeným stredoškolským vzdelaním a je jedinečným stretnutím mladých ľudí, ktorých zaujíma budúcnosť našej krajiny, chcú o tom diskutovať a svojou prácou aj prispieť k zvýšeniu vedomostnej úrovne. Svoje vedátorské projekty žiaci každoročne prezentujú v jedenástich súťažných kategóriách prostredníctvom posterových prezentácií, ale aj výstavných exponátov, pred členmi odbornej hodnotiacej komisie zloženej z vedcov, vysokoškolských pedagógov a ďalších odborníkov, ktorá posudzuje schopnosti žiakov objektívne a komplexne, dáva deťom spätnú väzbu pre ďalší rozvoj projektu a pozitívnu vnútornú motiváciu k vedomostnému rastu.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Riport úspešných vedátorov AMAVET-u z Číny

Zverejnené: 13.09.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Mirka, Samko a Peter z CASTIC 2017 v Hangzhou

Vďaka nominácii, získanej na súťaži Intel ISEF 2017 v Los Angeles, Kalifornii, USA od Čínskej asociácie pre vedu a techniku CAST, sme mali možnosť zúčastniť sa najväčšej celočínskej a medzinárodnej súťaže mladých vedcov CASTIC 2017 v meste Hangzhou, ktorá sa konala od 14. do 21. augusta 2017.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Mirka a Samko zažiarili aj v Číne, pridal sa aj Peter

Zverejnené: 13.09.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Vedecké talenty opäť z AMAVET-u

V máji sme písali o svetovom úspechu sedemnásťročných stredoškolákov Miriam FERETOVEJ a Samuelovi SMOTEROVI z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove, ktorí získali na najprestížnejšej projektovej súťaži na svete Intel ISEF 2017 úžasné druhé miesto. Mirka a Samko získali aj špeciálne ocenenie Special Awards a cenu od China Association for Science and Technology (CAST) a súčasne aj pozvanie od Čínskej asociácie pre vedu a techniku na najväčšiu celočínsku a medzinárodnú súťaž mladých vedcov CASTIC 2017 v meste Hangzhou, ktorá sa konala od 14. - 21. augusta 2017 v Číne. Ich spoločný projekt „Prírodné éterické oleje  v prevencii pred kliešťami rodu Dermacentor“ mal opäť farbu striebra. Vynikajúci výsledok! Druhé miesto, ku ktorému sa pridal aj strieborný Peter Škripko. Peter súťažil s projektom „Vplyv kremíka na zvýšenie tolerancie zasolenia pôd u Agropyron elongatum“. Na začiatku všetkého bol opäť AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku!

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

LaBáK v novom školskom roku po novom

Zverejnené: 13.09.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Súťaž mladých žiakov – vedátorov LaBáK je kombináciou klasického korešpondenčného seminára a internetového prostredia. Riešitelia zadávajú výsledky online na webstránku. Súťaž má štyri súťažné kolá v rámci jedného školského roka. Každé kolo tvorí 10 úloh, ktoré sú zamerané na preberané učivo z oblasti biológie, matematiky, fyziky, chémie atď., pričom úroveň nepresahuje úroveň úloh riešených na hodinách v škole. Do LaBáK-u sa zapájali doteraz žiaci od 5. ročníka základných škôl, respektíve od 1. ročníka osemročných gymnázií a žiaci stredných odborných škôl, stredných priemyselných škôl  a gymnázií, ktorí nemajú ukončené stredoškolské vzdelanie. Ako nám pred začiatkom nového ročníka súťaže povedala riaditeľka Asociácie pre mládež, vedu a techniku Ing. Gabriela Kukolová: „Najväčšou zmenou v novom školskom roku 2017/2018 je väčší počet kategórii, ktoré umožnia objektívnejšie hodnotenie súťažiacich vzhľadom na vek. Zapojíme do súťaže dokonca aj Materské školy, aby už od predškolského veku deti hravou formou získavali návyky a vzťah k prírodovedným predmetom.“

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

„Neviem či sa mám tešiť, alebo byť smutná...?“

Zverejnené: 13.09.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Denné letné tábory s AMAVET-om

Ahoj Katka, rada by som sa podelila o spätnú väzbu na tohtoročný denný tábor. Deti sa zhodli, že týždeň na tak skvelý tábor, ako ste pre nich pripravili, je málo. Tobi tvrdí, že by mal byť aspoň 2-týždňový turnus. Veľmi sa im páčilo. Tábor označili za najlepšie prežitý prázdninový čas. Neviem či sa mám tešiť, alebo byť smutná z toho, že zážitky z tábora predčili čas strávený s nami? Už teraz sa tešia na ďalší rok. Robíte to dobre. Ďakujeme.

Budúci rok zvažujeme aj pobyt v Chorvátsku s AMAVET-om. 

S pozdravom Tobi a Alicka s rodičmi. 

Takéto pochvalné maily vždy potešia a sú impulzom do ďalšej práce. Aj počas tohtoročných letných prázdnin podali pomocnú ruku pracujúcim rodičom animátori Asociácie pre mládež, vedu a techniku. Na základe pozitívnych ohlasov z minulého roka v centrále AMAVET-u dali hlavy dokopy a vytvorili program plný zábavy, pokusov, poznávania a vzájomnej komunikácie, ktorá dnešným deťom tak žalostne chýba. V dennom tábore v Bratislave - Rači ponúkli v dvoch turnusoch v júli a auguste pokusy Zvedavých vedcov, 3D tlač s robotikou, Zážitkové centrum vedy Aurélium, ale aj pobyty v prírode - splav Malého Dunaja a turistiku v Malých Karpatoch. 

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

CERN OZNÁMIL VÍŤAZOV SÚŤAŽE BEAMLINE FOR SCHOOLS 2017

Zverejnené: 13.09.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Ženevský CERN oznámil v júni víťazov súťaže Beamline for Schools 2017. Sú nimi “Charging Cavaliers” z Kanady a “TCO-ASA” z Talianska, ktorí boli vybraní z celkového počtu 180 tímov zo 43 krajín, čo spolu predstavuje 1485 stredoškolákov. Víťazi prídu do CERN-u v septembri, aby realizovali svoje vlastné experimenty s využitím zväzku urýchľovača. Do užšieho výberu najlepších tridsiatich tímov sa dostali aj zástupcovia Slovenska.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Pohár vedy POLARIS 2017

Zverejnené: 13.09.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

V dňoch  11. – 13. júna 2017 sa už po piatykrát  uskutočnilo medzinárodné kolo súťaže Pohár vedy organizované Asociáciou mladých debrujárov ČR, ktoré tohto roku nieslo názov POLARIS 2017.
Súťaž paralelne prebiehala na Slovensku, v Českej republike, Turecku, Alžírsku a Tunise. Takmer 2000 zapojených žiakov vytvorilo 350 tímov, ktoré súťažili v štyroch korešpondenčných kolách. 

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Jubilejný 10. ročník súťaže FIRST LEGO League na Slovensku

Zverejnené: 13.09.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Tento rok sa uskutoční na Slovensku jubilejný 10. ročník medzinárodnej súťaže FIRST LEGO League (FLL). Registrácia je už spustená a bude otvorená až do 13. októbra 2017. Témou aktuálneho ročníka je Hydro Dynamics – voda a všetko s ňou spojené - ako ju nájsť, prepravovať, používať či zlikvidovať. 

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU
1 2 3 4  5 ... 105 106 107 108 109