Mládež | Veda | Technika
               
2% dve percenta amav
   

Pomôžte svojej komunite

Zverejnené: 08.02.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Máte dobrý nápad na zlepšenie života vo vašej komunite, ale chýbajú vám peniaze?

Nadácia VÚB pripravila grantový program pre zamestnancov skupiny VÚB, ktorí majú nadšenie a odhodlanie realizovať konkrétny projekt vo svojej komunite - vlastnými silami, spoločne s priateľmi či susedmi. Hodnota komunitných projektov spočíva v motivácii ľudí spojiť sily, dať hlavy dokopy, venovať svoj čas, skúsenosti či odborné poznatky pre dobro svojej komunity a prostredia v ktorom žijú.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Medzinárodná vedecká škola MILSET opäť v Jakutsku

Zverejnené: 07.02.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Pozývame Vás na 11. ročník Medzinárodnej vedeckej školy (IRS - International Research School), ktorú organizuje MILSET Vostok, OODI a SJSA od 4. do 15. júla 2018. Po úspešnom minulom ročníku sa 11. ročník IRS vráti do Jakutska, krajiny diamantov a permafrostu, rozsiahlej tundry a nádherných riek a samozrejme aj priateľských a pohostinných ľudí.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Zabojujú o postup do finále FIRST LEGO League

Zverejnené: 07.02.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

10 tímov zo Slovenska vycestuje s robotmi do Poľska

V januári sa na Slovensku ukončili regionálne turnaje jubilejného 10. ročníka medzinárodnej súťaže FIRST LEGO League (FLL). Tímy zo Slovenska cestujú na semifinále do Poľska. Témou aktuálneho ročníka je Hydro Dynamics – voda a všetko s ňou spojené - ako ju nájsť, prepravovať, používať či zlikvidovať. 

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Veda nás baví.

Zverejnené: 08.02.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Veda je jedna z foriem osvojovania si sveta človekom. Je to príroda, ktorá prostredníctvom pozorovania a experimentu nás učí ako posúvať naše poznanie  k novým horizontom. Veda je súborom disciplín ako je fyzika, chémia, biológia a ďalšie, pretavené do technických disciplín, ako je  mechanika, elektronika, robotika a strojárenstvo, ktoré nám pomáhajú zlepšiť a obohatiť život človeka.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Začal sa nový ročník súťaže LaBáK

Zverejnené: 11.01.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

V tomto roku spúšťa Asociácia pre mládež, vedu a techniku už 6. ročník online súťaže LaBáK. Ide o celoslovenskú súťaž pozostávajúcu zo súťažných 4 kôl z oblasti biológie, chémie, fyziky a matematiky. LaBáK je multidiciplinárny seminár, ktorý spája rozdielne predmety - matematiku, fyziku, biológiu, chémiu, geovedy - do jedného celku. Súčasne okrem teoretických vedomostí kladie dôraz na praktickú vynaliezavosť v zmysle debrujárskeho hnutia. Online seminár uľahčuje prístup k úlohám pre riešiteľov ako aj hodnotiteľov úloh. Vďaka všetkým týmto prvkom je seminár LaBáK v slovenskom prostredí jedinečný.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Prvé registrácie v súťaži Junior Internet, čakáme ďalšie!

Zverejnené: 11.01.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

AMAVET spustil registráciu projektov súťaže Junior Internet už v decembri. Tá trvá do 18.februára 2018. Zameranie projektov, ktoré môžu mladí autori do súťaže prihlásiť je tak široké, ako nám poskytuje web a online svet. Webové stránky, mobilné aplikácie, grafické práce, či kreatívne dizajny a koláže.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Regionálny turnaj FIRST® LEGO® League

Zverejnené: 11.01.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

FIRST® LEGO® League (FLL) je program, ktorého cieľom je v športovej atmosfére hravým spôsobom podporiť u detí a mládeži záujem o vedu a technológie. FLL je najväčšia robotická súťaž pre mládež na svete, ktorej sa zúčastňuje viac ako 200 tisíc detí približne z 80 krajín sveta. Témou súťaže v sezóne 2017/2018 je  „Hydro Dynamics“ - voda a všetko s ňou spojené - ako ju nájsť, prepravovať, používať či zlikvidovať. Na Slovensku to je už 10. ročník.  V decembri 2017 sa uskutočnili tri regionálne turnaje – v Žiline, Bratislave a Poprade. V januári 2018 sa uskutočnia ešte štyri – v Košiciach, Bratislave-Petržalke, Banskej Bystrici a Žiari nad Hronom. Na základe dohody o spolupráci s občianskym združením FLL Slovensko bol AMAVET klub 937 so sídlom pri SŠ, Kremnička poverený zorganizovať regionálny turnaj.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Výnimočná ponuka Cesty za vedou pre deti aj dospelých

Zverejnené: 11.01.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Švajčiarske centrum vedy Technorama

Koniec apríla môžete prežiť v jedinečnom interaktívnom fyzikálnom centre TECHNORAMA vo Winterthure s viac ako 500 experimentálnymi prezentáciami. Od sobotňajšieho večera 28.4.2018 do skorého rána 1. mája vás pozývame na Cestu za vedou do Švajčiarska. Rozlohou je Technorama jedno z najväčších vzdelávacích zariadení na svete. Jej heslom je "vyskúšať, hrať sa a rozumieť". A z toho sa tešia deti aj dospelí. Každý rok privíta Centrum vedy viac ako štvrť milióna návštevníkov všetkých vekových kategórií.

Technorama má prezentácie na troch podlažiach. Na prízemí sú experimenty venované mechanike a magnetom. Na prvom poschodí sa môžete pohrať v biologickom alebo chemickom laboratóriu, rozozvučať zvukové vlny, alebo využiť matematiku v umení. Očné klamy vás nielen pobavia, ale zamotajú hlavu aj telo. Na druhom poschodí sa môžete pohrať s čarom svetla a zvuku. Môžete sa stať aj astronautom  a pozrieť si Zem z Orbitária...

Po ceste do Technoramy sa v nedeľu 29. apríla pokocháte na Rýnskych vodopádoch, ktoré sú najväčšie v Európe. Zastávka v Kostnici vám pripomenie obdobie, keď tu upálili Jána Husa. Pondelok 30. apríla je venovaný jedinečnému interaktívnemu fyzikálnemu centru TECHNORAMA vo Winterthure, odkiaľ sa odchádza na Slovensko s príchodom vo veľmi skorých hodinách prvého mája.

Len za 139 eur vás odvezieme v pohodlnom, klimatizovanom autobuse, zabezpečíme ubytovanie s raňajkami a zabezpečíme šikovného sprievodcu.

Kontaktujte Katku Lehotskú, lehotska@amavet.sk, +421 905 506 312.

Pre inšpiráciu pozrite: https://www.youtube.com/watch?v=RZO6nA45JPo

Najvyšší čas naplánovať si návštevu v CERN-e

Zverejnené: 11.01.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Ak by ste chceli navštíviť miesto, kde dokážu nadchnúť pre vedu úplných laikov, neváhajte ani minútku! Najväčšie laboratórium na svete, Európsku organizáciu pre jadrový výskum, známu pod skratkou CERN, môžete navštíviť najskôr na jeseň tohto roku. Nie preto, že majú zatvorené, ale celosvetový záujem o prehliadku obrovského laboratória, kde pracuje 2500 špičkových inžinierov, je obrovský! Jesenné obdobie, začiatok školského roka a záver kalendárneho roka sú zaujímavé termíny. O tom, že je to tak, vás isto presvedčia zápisky kolegov zo sekretariátu Asociácie pre mládež, vedu a techniku, ktorí využili predvianočné obdobie a nastúpili do autobusu smer CERN. Prečítajme si ich zážitky. Ak vás čo len trochu zaujmú, kontaktujte nás, presnejšie Katku Lehotskú (+421 905 506 312, lehotska@amavet.sk), ktorá vám vyjde v ústrety  a zodpovie vám na každú otázku, aby ste si mohli vychutnať zážitok z poznávacej cesty do CERN-u. Bola tam aj s kolegom Dávidom Richterom. Dajme im slovo...

Výnimočný CERN prizmou Dávida

Zverejnené: 11.01.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Posledné dni roku 2017, počas predvianočného obdobia, som strávil v autobuse a dobrovoľne! Dvanásť hodín cesty môže na prvý pohľad vyzerať odradzujúco, no ubehla veľmi príjemne, pretože som cestoval spolu s ďalšími „aktivistami AMAVET-u“, či odvážlivcami z dvoch slovenských škôl. Naša cesta smerovala do Európskej organizácie pre jadrový výskum, CERN-u.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU
1 2 3  4 5  ... 110 111 112 113 114