2% dve percenta amav

Posledné miesta na Cestu za vedou

Zverejnené: 11.04.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované

Veda a umenie v Paríži

Vo februárovom vydaní eRevue sme vám ponúkli jeden z najobľúbenejších programov, v ktorom počas piatich dní spoznáte kultúru, umenie a vedu v Európe. Využite posledné miesta!

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Okresná súťaž nitrianskych modelárov

Centrum voľného času Domino v Nitre zorganizovalo v marci už siedmy ročník okresnej súťaže žiakov základných škôl v modelárstve. Amavet klub 836 Zobor Nitra sa už od prvého ročníka podieľa na organizácii tejto súťaže. Aj napriek tomu, že to nie je klasická modelárska súťaž, ako ju poznáme my, „čistokrvní“ modelári, sme radi, že sa koná už pravidelne. Tento rok sa zišlo pomerne veľké množstvo kvalitných plastových a papierových modelov, ktoré vznikali počas rôznych aktivít na základných školách nitrianskeho okresu. Do súťaže sa zapojilo 16 základných škôl. Pri hodnotení bolo z čoho vyberať a u mnohých modelov zavážil aj zaujímavý nápad, ktorý posunul model na víťazné priečky. Dúfame, že z účastníkov súťaže vzídu hádam aj noví členovia nášho modelárskeho krúžku, ktorý je v Centre voľného času a kde môžu pod odborným vedením modelársky rásť.

...

VESMÍR – zaujímavé, nebezpečné, ale životodarné miesto

Seriál „Z liahne AMAVET-u“

V našom seriály pokračujeme predstavením ďalšieho nadšenca pre vedu a techniku, kde na jeho začiatku stála, dnes už 27 ročná,Asociácia pre mládež, vedu a techniku. Vo februári si mali možnosť v Dubovej pri Modre vypočuť zaujímavú prednášku mladého slovenského astrofyzika RNDr. Michala Zajačeka, ktorého aktivity v AMAVET-e, úspechy vo vedecko-technických súťažiach, motivovali natoľko, že z evanjelického lýcea išiel študovať matematiku a fyziku do Prahy. Dnes si robí doktorát na univerzite v Kolíne nad Rýnom, kde sa zaoberá štúdiom galaktického centra. Jeho prednášku v Dubovej uviedli ako ...“veľmi zaujímavé, nebezpečné, ale životodarné miesto, ktoré sa nazýva VESMÍR“. Pre nadšencov „Neba nad nami“ ju prinášame v plnom znení: https://www.youtube.com/watch?v=ZK2kQG2frlQ&feature=youtu.be

Slováci na českom finále súťaže RoboRAVE

V marci sa konalo české finále medzinárodnej súťaže RoboRave 2017. Na súťaž v programovaní a stavbe autonómnych robotov dostal pozvanie aj náš tím – Gymnázium, Amavet klubu 964. Boli sme jedno z dvoch slovenských družstiev, ktoré vyhralo predchádzajúci ročník slovenského finále. Na súťaži sa zúčastnilo celkovo 19 tímov. Medzi českými tímami boli aj minuloroční víťazi, ktorí postúpili do USA a získali na celosvetovom finále druhé miesto.

...

Robotickí sumo zápasníci

Známy zápasnícky šport Sumo, prevedený do podoby zápasov elektronických sumo robotov, sa konal 25. marca v priestoroch Fakulty riadenia a informatiky  Žilinskej univerzity. Organizoval ho Amavet klub robotiky 958 - The Benders pod vedením Mira Pienčaka.

Na priateľskom, ale s plnou vážnosťou vedenom zápasení robotických silákov v kruhovej aréne “dohjó” s priemerom 77 cm, nechýbali ani zástupcovia Amavet klubu 808 VTM v Partizánskom. Úlohou programovateľných robotov zhotovených z Lego stavebnice bolo vytlačiť súperov mimo kruhovej arény, a to buď autonómne, alebo diaľkovým ovládaním robota hráčom.

...

Slovenskí študenti si opäť vybojovali miestenku do USA na Svetový festival FIRST LEGO League.

Tím TalentumSAP z Košíc, ktorý získal v silnej konkurencii na stredoeurópskom finále FLL v Regensburgu celkové 2. miesto, sa predstaví na Svetovom festivale v St. Louis. Čoskoro je tu ďalší ročník súťaže FIRST LEGO League, do ktorého sa budete môcť zapojiť aj vy, či už ako súťažiaci, mentori alebo podporovatelia tejto aktivity. Nech sú tohtoročné výsledky motiváciou aj pre naše kluby AMAVET.

...

„Vyzerá byť taký srdečný človek...“

Zverejnené: 16.02.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované

S týmito slovami nás odprevádzal kolega, keď sme spoločne s najmladším laureátom Krištáľového krídla 15-ročným Ondrejom Vrábelom odchádzali k ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu SR. Peter Plavčan nám poďakoval, že sme prijali jeho pozvanie. Ďakovali sme aj my... Cítili sme, že prijatie je úprimné. Spomenul som si na slová kolegu, príjemná polhodinka bola naozaj srdečná. Minister si považoval prijať odchovanca AMAVET-u, ktorý okrem svojej šikovnosti a talentu ukázal, že aj mladý človek je schopný dávať svoj um bezplatne a byť morálnym príkladom pre svojich rovesníkov. Zo špeciálnych bezplatných Pinf  hier sa tešia deti s autizmom, DMO či iným mentálnym postihnutím po celom svete.

...

Skúsenosti z Českého finále RoboRAVE 2017.

Zverejnené: 23.03.2017  |  Autor: Jozef  |  Kategória: Nekategorizované

V dňoch 16.3.2017 - 17.3.2017 sa v Pardubiciach konalo české finálové kolo medzinárodnej súťaže RoboRAVE 2017. Ide o súťaž v programovaní a stavbe autonómnych robotov. Náš tím dostal pozvanie ako jedno z dvoch slovenských družstiev, ktoré vyhralo predchádzajúci ročník slovenského kola súťaže. Na súťaži sa zúčastnilo celkovo 19 tímov. Medzi českými tímami boli aj minuloroční víťazi, ktorí postúpili do USA a získali na celosvetovom finále druhé miesto. Súťaž sa konala Pardubiciach, ktoré sa nám predstavili v plnej kráse.

...

V tomto roku rekordný počet prihlásených projektov

Zverejnené: 10.03.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované

V utorok 28. februára o 23:59 h, kedy bola uzávierka prihlasovania súťažiacich na Junior Internet 2017, sa v registračnom systéme AMAVET-u objavilo rekordné číslo prihlásených projektov – 272 od 345 žiakov!!!

...

Mám chuť takú – zapojiť sa do LaBáKu!

Asociácia pre mládež, vedu a techniku s partnerskou podporou Nadácie Volkswagen Slovakia a magazínu Quark pokračuje v organizovaní online súťaže LaBáK tretím súťažným kolom. V rámci tohtoročného cyklu „štyri živly“ je v aktuálnom kole témou „zem“, ktorá predstavuje hlavný námet pre úlohy súťažného kola. Na ich riešenie majú súťažiaci čas do 1. apríla. Po skončení tohto kola a mesačnej prestávke odštartuje finálové kolo tohto ročníka venované živlu „vzduch“.